Resmi verilere göre, ülkenin GSYİH’sı Temmuz-Eylül çeyreğinde %6,3 büyüdü

Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) tarafından Çarşamba günü yayınlanan geçici tahminlere göre, Hindistan’ın mevcut mali yılın Temmuz-Eylül çeyreği için gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) yıllık bazda %6,3 arttı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) bu ayın başlarında yayınladığı raporda, aynı dönem için %6,1 ile %6,3 arasında bir büyüme oranı öngörüyordu.

Yeni veriler, GSYİH’nın 2021-22 döneminde ilgili çeyrekte %8,4 artarken, bir önceki çeyrek olan 2022-23 Nisan-Haziran döneminde %13,5 büyüme kaydettiğini gösteriyor.

Raporda, aynı zamanda, 2022-23’ün 2. Çeyreğindeki cari fiyatlarla nominal GSYİH veya GSYİH’nın, 2021-22’nin 2. Çeyreğindeki %19,0’a kıyasla %16,2’lik bir büyüme gösterdiği belirtildi.

Ayrıca, tarım sektörünün Temmuz-Eylül döneminde bir önceki çeyreğe göre %4,6 büyüdüğünü ve geçen yılın aynı döneminde kaydedilen %3,2’den iyileştiğini gösteriyor. Ancak imalat sektörü, ilk mali çeyrekteki %4,8’lik büyümeyi tersine çevirerek ve bir önceki yılın aynı çeyreğindeki %5,6’lık büyüme hızının oldukça gerisinde kalarak %4,3 daraldı. İstihdam yaratan inşaat sektörü yıllık %6,6 faaliyet artışı kaydetti.

Bengaluru merkezli Ambedkar School of Economics Üniversitesi’nin rektör yardımcısı NR Bhanumurthy, Nikkei Asia’ya verdiği demeçte; “Genel olarak, mevcut mali yılda %6,5 ile %7 büyüme arasında bir yere gelebilirseniz, bu son derece makul bir rakam çünkü belki de biz birkaç ülkeden biriyizdir.

“Mevcut küresel ters rüzgarlar göz önüne alındığında, [bu oranda] büyüme, bence harika bir rakam” diye ekledi.

Özellikle, Çin Temmuz-Eylül 2022’de %3,9’luk ekonomik büyüme kaydettiği için Hindistan en hızlı büyüyen büyük ekonomi olmaya devam etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir