Yetkililer, Su-30 ve Mirage 2000’in karıştığı kazada bir pilotun öldüğünü söylüyor

Askeri ve sivil yetkililer, Cumartesi günü erken saatlerde Hindistan’ın ortası üzerinde eğitim uçuşları sırasında iki savaş uçağının düştüğünü söyledi. Hindistan Hava Kuvvetleri’ne göre olayda bir pilot hayatını kaybetti.

Devlet Bakanı Shivraj Singh Chouhan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rus yapımı Sukhoi Su-30 ve Fransız Mirage 2000 tipi uçağın Madhya Pradesh eyaletinin Morena bölgesinde düştüğünü bildirdi. Daha sonra bir uçağın enkazının Madhya Pradesh’te bulunduğu, diğerinin ise yakınlardaki Rajasthan eyaletinde yere düştüğü açıklandı.

Sosyal medyadaki videolar, uçağın kalıntılarını ve kaza mahallerinden birinde büyük bir yangını gösteriyor.

Edinilen bilgiye göre uçaklar, planlı tatbikatlar için Madhya Pradesh’teki Gwalior Hava Üssü’nden havalandı. Uçakla temasın yerel saatle 05:30 civarında kesildiği söyleniyor.

Medyada iki uçağın havada çarpışmış olabileceği yönünde spekülasyonlar var. Ancak şu ana kadar olayın nedeni hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Hindistan Hava Kuvvetleri, bir tweet’te iki uçağını kaybettiğini doğruladı. Olaya karışan 3 pilottan biri ölümcül şekilde yaralandı” denilirken, soruşturma başlatıldığı da ifade edildi.

Madhya Pradesh’teki yerel yönetici Ankit Asthana’ya göre, diğer iki pilot kurtarıldı ve hastaneye kaldırıldı.

Rusya’nın Sukhoi Su-30’u, 1990’ların ortalarından beri var olan iki koltuklu çok amaçlı bir savaş uçağıdır. Fransız şirketi Dassault Aviation tarafından üretilen Mirage 2000 savaş uçağı, 1980’lerin ortalarında tanıtıldı. Hem bir hem de iki koltuklu modifikasyonlarda mevcuttur.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir