Nesli tükenmekte olan bir Himalaya yerleşimi günler içinde 5,4 cm düştü…

Hindistan uzay ajansının bildirdiğine göre, Himalayalara açılan bir kapı olarak bilinen Hindistan’ın Joshimath kasabası, Aralık sonu ile Ocak başı arasında 5,4 cm battı. 1800 metrenin (6.000 ft) üzerinde bir rakımda bulunan popüler turistik yer, kısmen altyapı geliştirme nedeniyle çökmeye eğilimlidir.

Hindistan Uzay Araştırma Kuruluşu (ISRO) tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, Joshimath’ın uydu gözlemi tarafından tespit edilen ayrıntılı değişiklikleri ve 27 Aralık 2022 ile 8 Ocak 2023 arasında hızlı bir çökme olayının gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Bölgenin başbakanı Pushkar Singh Dhami, kasabadaki 603 binada derin çatlakların bulunmasının ardından toplu tahliye emri verdi.

Veriler, kaydedilen yükseklik değişikliklerinin 1 ila 5,4 cm arasında değiştiğini gösteriyor. Rapora göre, geçen yılki ISRO gözlemleri, dokuz aylık bir süre içinde 9 cm’ye kadar yavaş bir çökme tespit etti.

Joshimath, kuzey Hindistan eyaleti Uttarkand’da bir tepenin yamacında yer alır ve bölgedeki birçok tapınağı ziyaret eden hacılar ve turistler için popüler bir destinasyondur.  

Bununla birlikte, yerleşim, doğası gereği kırılgan olan Himalaya jeolojisinin ve hain bir ortamın üzerinde oturuyor. On yıllardır deprem, toprak kayması, sel ve çığ gibi doğal afetlerde binlerce insan hayatını kaybetti. Yalnızca Şubat 2021’deki Uttarakhand selleri 80’den fazla can aldı.

Bilim adamlarına göre, yer altı suyunun sulama için tükenmesi ve hidroelektrik santrallerinin inşası da dahil olmak üzere altyapının hızla gelişmesiyle birlikte, çöküntü Joshimath’ı bir süredir etkiledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir