İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, mahkumların infazının savaş suçu olduğunu söyledi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin Ukrayna güçleri tarafından infaz edildiğini gösteren videoların gerçek göründüğünü söyledi. Kiev’i, Moskova’nın doğrudan infaz olarak tanımladığı şeyi tam olarak soruşturmaya çağırdı.

İki klibin bir videoya eklenmesinden oluşan görüntüler, geçen hafta sosyal medyada ortaya çıktı. Bir düzine silahsız Rus askerinin Ukrayna birliklerine teslim olduğunu ve yerde yattığını, ayrı bir kişinin Ukraynalılara ateş açtığını ve ilk düzine askerin kanlar içinde ölü yattığını gösteriyor.

Turk, yaptığı basın açıklamasında , “Ukrayna’daki İzleme Misyonumuz, bu rahatsız edici videoların büyük olasılıkla gerçek olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteren bir ön analiz gerçekleştirdi” dedi. “Analiz… tam olarak ne olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için bağımsız ve ayrıntılı adli tıp araştırmalarına duyulan ihtiyacın altını çiziyor.”

Rusya Savunma Bakanlığı, görüntüleri askerlerin “kasıtlı ve metodik bir şekilde öldürülmesinin” kanıtı olarak nitelendirirken , Rusya Cumhurbaşkanlığı İnsan Hakları Konseyi olayı “gösterici ve cüretkar bir suç” olarak nitelendirdi.

Kiev olayı soruşturma sözü verdi, ancak Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishina geçen hafta kliplerin kasıtlı bir infazı göstermesinin “pek olası olmadığını” iddia etti ve Ukrayna Başsavcısı silahsız Rus askerlerini “teslim olma taklidi yapmakla” suçladı.

Türk, Ukrayna’nın bir soruşturma başlattığını kabul etti ve Kiev’i soruşturmanın “bağımsız, tarafsız, kapsamlı, şeffaf, hızlı ve etkili göründüğünden” emin olmaya çağırdı.

BM komiseri ayrıca her iki tarafı da “savaş esiri olarak aldıkları kişilere karşı herhangi bir misilleme ve misilleme yapılmaması gerektiğine dair güçlerine net talimatlar vermeye” çağırdı ve her iki orduya da mahkumların “kısa yoldan infazının” savaş suçu teşkil ettiğini hatırlattı.

Komutanlara , “Birliklerinize teslim olanlara ve tuttuklarına insanca davranmalarını emredin” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukraynalı komutanların yakalanan Rusları infaz etmenin yanı sıra emirlere uymadıkları için kendi adamlarını da öldürdüğünü söyledi. Putin, Rusya’nın Ukrayna’da “tamamen farklı bir ahlaki atmosferde” faaliyet gösteren “neo-Nazi rejimiyle uğraştığını” açıkladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir