Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in askeri seferberlik emrine karşı protestolar sürerken Rusya’da aralarında bazı çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi tutuklandı.

Polis, ülke çapındaki gösterilerde çeşitli şehirlerde yüzlerce kişiyi tutuklayarak kampanyacılara saldırdı.

Rusya’daki siyasi tutuklamaları izleyen bağımsız bir web sitesi olan OVD-Info’ya göre, Moskova’da 300’den fazla ve St. Petersburg’da yaklaşık 150 kişi de dahil olmak üzere 700’den fazla kişi gözaltına alındı. OVD-Info, tutuklananların bir kısmının reşit olmadığını söyledi.

Gösteriler, Putin’in Ukrayna’da savaşan gönüllü güçlerini güçlendirmek amacıyla ordu yedeklerini çağırdığını açıklamasının ardından Çarşamba günü birkaç saat içinde patlak veren protestoları izledi.

Cumartesi günü Moskova’da, ağır bir polis birliği protestonun planlandığı şehir merkezinde dolaştı ve yoldan geçenlerin kimliklerini kontrol etti. Memurlar şüpheli gördüklerini topladılar.
Genç bir kadın bir banka tırmandı ve polis onu götürmeden önce “Biz top yemi değiliz” diye bağırdı.

St. Petersburg’da küçük gösterici gruplar toplanmadan önce toplanıp protesto sloganları atmayı başardılar.

Rusya savunma bakanlığı, yaklaşık 300.000 kişinin aktif göreve çağrılacağını, ancak emrin hizmete çağrılacak daha birçok kişiye açık bir kapı bıraktığını söyledi. 18-65 yaşlarındaki Rus erkeklerin çoğu otomatik olarak yedek olarak sayılır.
Cumartesi günü polis, muhalefet grubu Vesna ve tutuklu muhalefet lideri Alexei Navalny’nin destekçileri tarafından protestoların planlandığı şehirlerde yürürlükte bulundu. Protestolar düzenleyemeden çoğu genç olan göstericileri tutuklamak için hızla harekete geçtiler.
Doğu Sibirya’daki Novosibirsk şehrinde, barışı öven zararsız bir Sovyet dönemi şarkısı söyledikten sonra 70’ten fazla kişi gözaltına alındı. Sibirya’nın Irkutsk kentinde polis, protestoya katılan erkeklere askerlik çağrısı yaptı.

Rus yasalarına göre izin verilen bireysel protestolar düzenlemeye çalışanlar da gözaltına alındı.

Polis eylemi, Moskova, St. Petersburg ve diğer şehirlerde 1300’den fazla kişinin gözaltına alındığı Çarşamba günkü protestoların dağılmasının ardından gerçekleşti.
Cumartesi günü Putin, memurların emirlerine itaat etmeyen, terk eden veya düşmana teslim olan askerlerin cezasını sertleştiren aceleyle onaylanmış bir yasa tasarısı imzaladı.
Protestolar, Putin’in günün erken saatlerinde çağrılmasını emretmesinin ardından ülkeden kaçmaya çalışan binlerce insanın üzerine çıktı.

Çok sayıda Rus, hala yapabiliyorken ülke dışına tek yönlü bilet rezervasyonu yapmak için acele etti. Uçuşlar hızla doldu ve görünüşe göre Rusya sınırlarının yakında kapanabileceği korkusuyla bilet fiyatları fırladı.
Savaş karşıtı gruplar, Rusya dışındaki sınırlı uçak biletlerinin yüksek talep nedeniyle şişirilmiş fiyatlara ulaştığını ve hızla kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir