Yükselen enflasyonla mücadele hamlesi, daha yüksek ipotek maliyetleriyle binlerce ev sahibini vurabilir.

İngiltere Merkez Bankası, Perşembe günü otuz yılı aşkın süredir en büyük faiz artışını açıkladı. Kilit oran, enflasyonu frenlemek için bir yüzde puanının dörtte üçü kadar artırıldı.

Merkez bankası, bir yıldan kısa bir süre içinde sekizinci faiz artırımını gerçekleştirdi ve gösterge faiz oranını Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviye olan %3’e çıkardı. Bu, düzenleyicinin İngiliz ekonomisi için “uzun süreli” bir durgunluk öngördüğü ve bunun olabileceğini söylediği gibi geliyor. Modern tarihin en uzun daralması, 2024’e kadar iyileşme yok.

Bir finansal çalkantı dönemi yaratan Liz Truss’un başbakanlığından bu yana İngiltere Bankası’nın ilk toplantısı. Ancak eski Başbakanın ekonomik politikaları revize edilirken, artan gıda ve enerji maliyetleri fiyatları yüksek tutuyor.

Yıllık enflasyon oranı Eylül’de %10,1’e yükselerek, Temmuz’da 40 yılın en yüksek seviyesine ve merkez bankası hedefinin beş katına geri döndü.

Banka yetkilileri, enflasyonu %2’ye indirmeye kararlı olduklarını ve bu önlemin binlerce ev sahibini daha yüksek ipotek maliyetleriyle etkilemesi beklense de bunu yapmak için daha yüksek faiz oranlarını kullanacaklarını söylediler.

İngiliz düzenleyicinin bu hamlesi, ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü ve Avrupa Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı faiz artırımlarının hemen ardından geldi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir