Sizewell C nükleer santralindeki Çin hissesini satın almak İngiliz vergi mükelleflerine 700 milyon sterline mal olacak…

Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Birleşik Krallık hükümeti China General Nuclear’ı (CGN) Sizewell C projesinden çıkarıyor.

Bakanlık Salı günü yaptığı açıklamada , “Birleşik Krallık hükümetinin Sizewell C’ye yaptığı yatırım, projenin devam eden gelişimini destekleyecek … Yatırım aynı zamanda China General Nuclear’ın projeden çıkmasına da izin veriyor” dedi.

Açıklamaya göre, Londra projeye 679 milyon £ (814 milyon $) ya da geliştirme maliyetlerinin %50’sini yatırmayı planlıyor. Bu, Fransız elektrik devi Electricite de France’ın (EDF) Sizewell C’ye yaptığı yatırımla eşleşecek.

BEIS, yatırımın hangi kısmının CGN’ye gideceğini açıklamadı, ancak satın alma maliyetlerini, ödenecek vergileri ve şirketin bugüne kadarki ticari getirilerini içereceğini kaydetti.

Çinli şirket, 2015’te imzalanan bir anlaşma kapsamında projede %20 hisseye sahipti. Hinkley Point C ve Sizewell C’de EDF ile azınlık ortağı olarak Birleşik Krallık’ta toplam üç nükleer enerji santralinin finanse edilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacaktı.

Hinkley Point C şu anda yapım aşamasındadır ve CGN projede ortak olmaya devam etmektedir. Sizewell C erken geliştirme aşamalarında ve yetkililer, projeyi daha fazla finanse etmek için özel yatırımcıları çekmeleri gerekeceğini söylüyor. Üçüncü santralin akıbetiyle ilgili şu ana kadar herhangi bir bilgi verilmedi.

Sizewell C duyurusu, Birleşik Krallık hükümetinin Çin’in ülkenin enerji arzına katılımını azaltması ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisiyle bağlarını tamamen kesmesi yönünde tekrarlanan çağrılarının ardından geldi. Pazartesi günü İngiltere Başbakanı Rishi Sunak , İngiltere-Çin ilişkilerinin “altın çağının” “bittiğini” söyledi ve Pekin’in “değerlerimize ve çıkarlarımıza sistematik bir meydan okuma” oluşturduğunu ekledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir