İngiltere’nin Çevrimiçi Güvenlik Yasasına uymanın “çok zor” olacağını söylüyor

WhatsApp’ın Meta başkanı Will Cathcart, kullanıcılar arasındaki iletişimin yetkililer tarafından erişilebilir kılınmasındansa anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Britanya’da yasaklanmasının daha iyi olacağını söyledi.

WhatsApp’ı uçtan uca şifrelemesini tehlikeye atmaya zorlayacak olan Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın beş aylık bir gecikmenin ardından geçen hafta İngiltere parlamentosuna yeniden sunulmasının ardından geldi. Uçtan uca şifreleme, özel mesajların üçüncü şahıslar veya WhatsApp tarafından okunmasını imkansız hale getirir.

Cathcart Cumartesi günü The Telegraph’a verdiği demeçte, “Tasarı, iletişim sağlayıcılarının uçtan uca şifrelemeyi kaldırmasını – kırmalarını gerektiren teknoloji bildirimleri sağlıyor” dedi .

“Zor gerçek şu ki, küresel bir ürün sunuyoruz. Kullanıcılarımızın %100’ünün güvenliklerini düşürdüğü bir değişiklik yapmak bizim için çok zor bir karar olur.”

En iyi takasın, ona erişimi olan tüm insanlar için güvenli bir hizmet sunmak ve bazı ülkelerde yasaklandığımızı kabul etmek olduğunu düşünüyoruz.

Çevrimiçi Güvenlik Yasası ilk olarak 2019’da eski Başbakan Theresa May tarafından önerildi ve birkaç değişikliğe uğradı. Hükümet, yasanın teröristlerin ve çocuk istismarcılarının izini sürmek için gerekli olduğunu savunuyor.

İngiliz medyasına yaptığı açıklamada, bir hükümet sözcüsü “uçtan uca şifrelemenin en ciddi suçların faillerini yakalama çabalarını engellemesine izin verilemez” dedi.

Hükümetin web sitesine göre, “son çare olarak” yasa tasarısı, telekomünikasyon düzenleyici Ofcom’un platformları “çocukların cinsel istismarı materyali için kamu ve özel kanalları taramak için son derece doğru teknolojiyi kullanmaya” zorlamasına izin verecek . 

WhatsApp Çin, Kuzey Kore, İran, Suriye, Katar ve BAE’de yasaklandı veya kısıtlandı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir