Munni 14 yaşında evlendi, ancak kocası hamile kaldığında ayrıldıktan sonra, Bangladeşli kız, ona iş bulmayı teklif eden bir adam tarafından bir geneleve satıldı.

Dünyadaki her ülke, mağdurların çıkış noktası, geçiş ülkesi veya varış noktası olsun, insan kaçakçılığından etkilenmektedir. Kadın ve kız ticareti yapanların büyük çoğunluğu bunu cinsel sömürü amacıyla yapmaktadır.

Burada, Romanya’nın kuzeyindeki bir otobüsle Sighetu Marmației sınır kapısından çıkarken görülen 11 yaşındaki Anastasia gibi yerinden edilmiş kızlar özellikle risk altında.

BM Çocuklara Yardım Fonu’na ( UNICEF ) göre, yerinden edilmiş kadınlar ve kızlar, çatışmanın sorunu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekiyor.

UNICEF , Gabon’un Devlete ait, zor durumdaki ve risk altındaki çocuklara yönelik merkezinde , insan ticareti ve yasadışı göçün en genç mağdurlarını desteklemektedir.

Çatışma çocukları evlerini terk etmeye zorladığında, yaralanma, ölüm ve insan ticaretine maruz kalma veya çocuk işçiliğine zorlanma olasılığı riskine girerler – zorla çalıştırma için kaçırılanların yüzde 30’u kadındır.

18 yaşındaki UNICEF muhabiri Rifa, çocuk yaşta evlilikten insan ticaretine kadar, Bangladeş’teki Cox’s Bazar mülteci kampında kızların karşı karşıya olduğu tehlikeler hakkında farkındalığı artırmak için bir bilgisayar tableti kullanıyor.

İnsan tacirleri, mağdurları işe almak, sömürmek ve kontrol etmek için kullanılan dijital platformlarla artık siber uzayda büyük bir varlığa sahip; potansiyel müşterilere ulaşmak; ve internetin hızından, maliyet etkinliğinden ve anonimliğinden yararlanarak suç gelirlerini gizleyin.

Honduras’ın Yoro kentinde okuldan eve yürürken ortadaki 13 yaşındaki kız çocuğu yakalandı, bir minibüse atıldı, dövüldü, tecavüze uğradı ve bir saat sonra serbest bırakıldı.

UNICEF’e göre toplumsal şiddetin, özellikle suç çetelerinin cezasız kalabildiği mahallelerde, çocukların okulda kalma becerisi üzerinde derin bir etkisi var ve bu da infazlara, hareket kısıtlamalarına ve ölüm tehditlerine yol açıyor.

UNICEF , Nijer’de hareket halindeki ve insan tacirlerinin tehdidi altındaki çocuklara bakmak için çalışarak aile izleme ve yeniden birleştirme hizmetleri, geçici bakım ve psikososyal destek sunuyor.

Binlerce göçmen çocuk, kaçırılma, cinsel sömürü ve ayrımcılık tehdidiyle karşı karşıya kaldıkları tehlikeli yolculuklardan sonra ülkelerine geri gönderildi. Sınırların kapatılması ve diğer COVID-19 sınırlama önlemleri, savunmasız grupları daha da risk altında hale getirdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir