Duyuru, BM nükleer gözlemcisinin ülkeye planladığı ziyaretin arifesinde yapıldı.

İran Atom Enerjisi Kurumu (AEOI) başkanı Mohammad Eslami Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tahran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesini iki kattan fazla artırdığını söyledi.

Eslami Tahran’da milletvekillerine Tasnim haber ajansının aktardığına göre, şu anda İslam Cumhuriyeti’nin nükleer endüstrisi tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı ve önceki oranları iki katından fazla aştı.

Nükleer santrallerle elektrik üretiminin İran’a önemli ekonomik faydalar sağladığını, fosil yakıt tüketimini azalttığını ve çevresel zararları önlediğini sözlerine ekledi.

Duyuru, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (IAEA) uzmanların cumhuriyeti ziyaretinden önce geldi.

Nükleer gözlemci sözcüsü bu hafta başlarında, İran’ın daveti üzerine, bir IAEA teknik ekibi Pazar günü Tahran’da olacak dedi. Ziyaretin amacının önceden bildirilmiş olan olağanüstü güvenlik önlemleri sorunlarını ele almak olduğunu da sözlerine ekledi. Teşkilatın başkanı Rafael Grossi’nin bu sefer takımın bir parçası olması beklenmiyor.

Gezi, daha önce IAEA’ya bildirilmemiş eski nükleer tesisler olduğu iddia edilen, 2019’da üç yerde rapor edilen antropojenik kökenli çok sayıda uranyum parçacığına odaklanacak .

Eslami Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ziyaretin teşkilatla ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.

Moskova’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar nezdindeki daimi temsilcisi Mihail Ulyanov’a göre, Rusya yaklaşmakta olan istişareleri memnuniyetle karşılıyor, ancak herhangi bir ilerleme kaydedilemeyeceğini söylüyor.

TASS haber ajansına verdiği demeçte, istişarelerin başlangıçta Kasım ayı sonunda planlandığını kaydetti. Ancak ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın IAEA Guvernörler Kurulu toplantısında İran’a baskı yapmak amacıyla sundukları “zamansız ve verimsiz” bir karar nedeniyle ertelendiler.

Geçen ay kabul edilen IAEA belgesi, İran’ın uranyum izleri konusunda yetersiz işbirliğini kınadı ve Tahran’dan “inandırıcı açıklamalar” ve tam işbirliği talep etti.

O dönemde İran’ın nükleer şefi, IAEA’nın kararını yanlış bir önlem olarak kınadı ve teşkilatın düşmanlığına kesin bir yanıt sözü verdi.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı da hareketi “mantıksız ve yıkıcı” olmakla kınadı ve Tahran’ın nükleer programının, teşkilatın gözetimi altında dünyanın en şeffaf programı olduğunu ve diğer ülkelerden daha fazla denetlendiğini ekledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir