Eski FIFA başkanı İran’a Dünya Kupası yasağı çağrısında bulundu. Sepp Blatter, İran’ın Katar’dan atılması gerektiğini düşünüyor.

Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter , İran’ın “Dünya Kupası’ndan çıkarılması gerektiğini” söyledi .

Blatter, 2010 yılında Katar’a ev sahipliği hakkı verildiğinde küresel futbol yönetim organından sorumluydu. Bu hafta, bunun asla olmaması gerektiğini söyleyen manşetlere çıktı.

Blatter, Blick’e yaptığı son açıklamada, ülkeyi saran ve ahlak polisi tarafından gözaltına alınan genç bir kadının kıyafet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla ölümüyle ateşlenen yaygın protestolar nedeniyle İran’ın Dünya Kupası’ndan atılması gerektiğini belirtti.

Sepp Blatter,

İran’ın Katar 2022 Dünya Kupası’ndan atılması gerektiğini düşünüyor

Blatter, hala FIFA başkanı olsaydı, harekete geçileceğini iddia etti. Ancak Gianni Infantino’nun gözetiminde, herhangi bir şey yapılmasını beklemiyor.

“Altyapıyı inşa ederken kaza geçiren tüm işçiler için Katarlılarla birlikte bir fon oluşturmakta zorlanıyor.

“Bence FIFA’dan cesareti olan biri yapmalı. Ancak Infantino’nun gazetecilere cevap verecek cesareti bile yok” dedi Blatter.

Blatter’in, bazı İranlılar tarafından turnuvada varlığına meydan okunan İran’a gelince, Infantino’nun net bir pozisyon almamış olmasını anlaşılmaz bulduğunu bildirdi.

Kadın hakları grubu Açık Stadyumlar geçen ay Twitter’da açık bir mektup paylaştı ve ülkelerinin neden Katar 2022’de yer almasına izin verildiğini sordu .

İran’daki kadınların, FIFA’nın yerel yetkililere şahsen daha fazla oyun oynamalarına izin verilmesini talep eden bir mektup göndermesinin ardından, 1979’dan bu yana ilk kez yerel bir futbol maçına katılmasına izin verildi.

Bununla birlikte, Açık Stadyumlar, futbol sahalarının İranlı kadınlara açık kalacağından emin değil, çünkü “ne İslam Cumhuriyeti yetkililerine ne de İran Futbol Federasyonuna Azadi stadyumunun 2022 FIFA Dünya Kupası’ndan sonra onlara açık kalacağına güveniyorlar. 18 Aralık’ta sona eriyor.”

İran erkek takımı, 21 Kasım’da Rusya 2018 yarı finalistleri İngiltere’ye karşı Dünya Kupası B Grubu kampanyalarına başladı ve ayrıca Galler ve ABD’ye karşı da berabere kaldı.

Başka bir yerde, Cardiff’te Galler’e karşı playoff finalini kaybettikten sonra kalifiye olamayan Ukrayna, 20 Kasım’da başlayacak turnuvada İran’ın yerini almak için kampanya yürütüyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir