Terör örgütü, “halifesi” Ebu el-Hasan’ın “savaşta” öldüğünü söyledi…

Çarşamba günü çok sayıda medya kuruluşunun bildirdiğine göre, İslam Devleti (İD, eski adıyla IŞİD) terörist grubu bir liderini daha kaybetti. AFP ve bölgesel ajansların bildirdiğine göre örgüt, Ebu el-Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin “savaşta” öldüğünü duyurdu.

IŞİD’e göre, el-Hasan “savaş alanında” ölmeden önce birkaç “düşmanı” öldürdü, ancak olayın zamanı veya yeri hakkında hiçbir ayrıntı vermedi ve hesabı bağımsız olarak doğrulanamadı.

Yeni IŞİD liderinin adı Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi oldu.

El-Hasan, IŞİD’in kendini “halife” ilan eden üçüncü kişisiydi . Selefi Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin Şubat ayında ABD özel kuvvetlerinin düzenlediği bir baskın sırasında öldürülmesinin ardından bu yılın başlarında görevi devraldı. Operasyon, Türkiye veya Batılı hükümetler tarafından desteklendiği iddia edilen hükümet karşıtı terörist militanların kontrolü altındaki Suriye’nin İdlib vilayetinde gerçekleşti.

Eylül ayında, Ebu İbrahim’in olası halefi olduğu söylenen Ebu Zeyd adlı üst düzey bir İD lideri yakalanmıştı.

IŞİD, 2013 yılında kendisine Ebu Bekir El Bağdadi adını veren Iraklı bir Selefi militan tarafından ilan edildi. Onun komutası altındaki terörist grup, 2003’te ABD’nin Irak işgalinin sonuçlarını ve Suriye hükümetine karşı yabancı destekli ayaklanmayı kullanarak Ortadoğu’nun büyük bir bölümünü fethetti.

ABD ve müttefikleri 2014 yılında IŞİD’e karşı bir hava harekatı başlatırken, Irak ordusu ve Kürt milisler grupla karada çatışmaya girdi. Şam, Rusya ve İran’ın desteğiyle onu batıdan itti. Grup, Mart 2019’a kadar herhangi bir bölgesel kontrol iddiasını resmen kaybetmişti, El-Bağdadi ise Ekim 2019’da ABD özel kuvvetlerinin İdlib’deki yerleşkesine baskın düzenlediğinde kendini öldürdü.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir