İsrail Savunma Kuvvetleri’nin bildirdiğine göre, hava saldırısı Filistinli militanların bombardımanına yanıt olarak geldi.

İsrail, Gazze’deki Filistinli militanlara enklavdan roket atışına misilleme olarak adlandırdığı hava saldırıları düzenledi. Hava saldırısı, Çarşamba günü Batı Şeria’da 11 kişinin hayatını kaybettiği bir İsrail askeri baskını sonrasında gerçekleşti.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Perşembe günü Twitter’da yaptığı açıklamada, IAF savaş uçakları, Gazze’den atılan roketlere yanıt olarak, Gazze’nin orta ve kuzeyinde yer alan Hamas Terör Örgütü’ne ait hem bir silah üretim tesisini hem de askeri yerleşkeyi vurdu dedi.

İsrail askeri yetkilileri ayrıca militan grubu tesislerini kasıtlı olarak sivil altyapının yakınına yerleştirmekle suçladı.

Aynı günün erken saatlerinde IDF, Gazze’den İsrail topraklarına toplam altı roket atıldığını, bunlardan beşinin önlendiğini ve diğerinin açık bir alana düştüğünü bildirdi.

Herhangi bir hasar veya can kaybı bildirilmedi.

İsrail ordusu Çarşamba günü Batı Şeria’nın Nablus kentine bir baskın düzenleyerek üç militanı hedef aldı. Ancak operasyon sonucunda aralarında 72 yaşındaki bir erkek ve bir gencin de bulunduğu sekiz sivil de hayatını kaybetti.

Basında çıkan haberlere göre, İsrail askerleri baskını protesto eden Filistinlilerin üzerine canlı ateş açtı. Guardian, adı açıklanmayan Filistinli yetkililerin en az 103 kişinin yaralandığını söylediğini aktardı.

Gazze merkezli İslami Cihad militan grubunun lideri Ziad al-Nakhala, baskını direnişin yanıt vermesi gereken büyük bir suç olarak nitelendirdi.

Bu arada Filistin Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü İsrail ordusunun yılbaşından bu yana 62 Filistinliyi öldürdüğünü bildirdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir