Suriye ordusuna göre saldırıda 2 kişi öldü.

Suriye Savunma Bakanlığı, Şam Uluslararası Havalimanı’nın, İsrail’in füze saldırısı sonucu iki askerin hayatını kaybetmesi ve tesislere zarar vermesinin ardından Pazartesi günü erken saatlerde operasyonlarını askıya almak zorunda kaldığını söyledi.

Bakanlık, Facebook’ta yaptığı bir gönderide, İsrail uçaklarının yerel saatle 02:00 civarında havaalanını ve çevredeki bölgeleri vurduğunu yazdı.

Füzeler, İsrail topraklarında, Suriye başkentinin yaklaşık 100 km güneybatısında bulunan Taberiye Gölü olarak da adlandırılan Celile Denizi yönünden geldi.

Açıklamada, “Saldırı sonucunda iki askeri personel öldü, iki kişi yaralandı, maddi hasar meydana geldi ve havalimanı hizmet dışı kaldı” denildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, uzun süredir devam eden ülke dışındaki operasyonları görüşmeme politikasına uygun olarak saldırıyı onaylamadı.

İsrail, 2011’de iç savaşın patlak vermesinden bu yana İran varlıklarını hedef almak amacıyla defalarca Suriye topraklarına saldırdı. Tahran – Moskova ile birlikte – Şam’ın terörist gruplara karşı mücadelesine yardım ediyor.

İsrail başbakanı olarak önceki görev süresi boyunca, Benjamin Netanyahu bir noktada yıllar içinde bu tür “yüzlerce” saldırının gerçekleştiğini kabul etti.

Suriye başkentinin 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Şam Uluslararası Havaalanı ve Halep kentindeki bir hava alanı, geçen yıl birkaç kez IDF saldırılarıyla vuruldu.

Suriye makamları, İsrail’in baskınlarını ülkenin egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyerek kınadı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir