Tatbikatlar, Batı Kudüs ordusunun başkanının Washington’u gelecekte Tahran’a yönelik bir saldırıya hazırlanmaya çağırmasının ardından geldi...

İsrail ordusu, Batı Kudüs’ün ABD’li yetkililere Tahran’a karşı “operasyonel planlarını” hızlandırmaları için baskı yapmasından sadece birkaç gün sonra İran’a yönelik saldırıları simüle etmek için bir dizi hava tatbikatı düzenleyerek ABD ile ortak eğitim operasyonları yürüttü.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Çarşamba günü yaptığı açıklamada tatbikatları, İslam Cumhuriyeti’ni adıyla öne çıkarırken “bölgesel tehditler karşısında çeşitli senaryolar” uyguladıklarını söyleyerek detaylandırdı.

IDF , “Bu tatbikatlar, Orta Doğu’daki ortak endişelere, özellikle İran’dan kaynaklananlara yanıt olarak iki ordumuzun artan stratejik işbirliğinin önemli bir bileşenidir” dedi.

IDF, “uzun menzilli bir operasyonel senaryo ve uzun mesafeli uçuşları simüle eden” savaş oyunlarına dört İsrail F-35 savaş uçağı ve dört Amerikan F-15’in katıldığını sözlerine ekledi ve bir ABD KC-135 tanker uçağının da bulunduğunu kaydetti. tatbikat sırasında bir dizi İsrail F-16’sına yakıt ikmali yaptı.

Tatbikatlar, IDF Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin geçen ay ABD başkentine yaptığı ziyaretin ardından Amerikalı yetkilileri İran ordusunu alt etmek için yeni “operasyonel planlar” geliştirmeye çağırdı. İki taraf, Tahran’ın bomba peşinde koşmadığı konusundaki ısrarına rağmen , “İran’ın asla nükleer silah sahibi olmamasını sağlamaya yönelik taahhütlerini” de tartıştı.

İsrail, son aylarda özellikle Tahran’ı hedef alan bir dizi tatbikat gerçekleştirdi; buna bu yılın başlarında Akdeniz üzerinde İran’ın nükleer tesislerine yönelik saldırıları simüle ettiği bildirilen bir tatbikat da dahil. Nükleer tesislere odaklanan benzer bir başka tatbikat da geçen Haziran ayında gerçekleştirildi ve uzun mesafeli saldırılar yapan 100’den fazla uçağın katılımıyla gerçekleşti.

Bu haftaki savaş oyunlarında bir Amerikan tankeriyle havada yakıt ikmali operasyonları yapılırken, Jerusalem Post daha önce İsrail’in İran’a yol boyunca yakıt ikmali yapmasına gerek kalmadan ulaşmasını sağlayan yetenekler geliştirdiğini bildirmişti . Kaynak, hava kuvvetlerinin bu başarıyı elde etmek için ABD yapımı F-35 jetlerini yükselttiğini öne sürdü, ancak sözde iyileştirmeler hakkında çok az ayrıntı verdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir