Veriler, elektrik ve gıda fiyatlarının beklenen fiyat artışından daha yüksek olduğunu gösteriyor

İsveç İstatistik Kurumu Cuma günü yaptığı açıklamada, İsveç’te enflasyonun otuz yıldan fazla bir süredir ilk kez çift haneli rakamlara yükseldiğini, yükselen elektrik ve gıda fiyatlarının körüklediğini söyledi.

İsveç’in merkez bankası tarafından kullanılan sabit faiz oranlarına (CPIF) göre ayarlanmış enflasyon, Kasım ayındaki %9,5’ten Aralık ayında yıllık bazda %10,2’ye sıçradı. Rakamlar, Riksbank’ın öngördüğü %9,1’lik ve ekonomistlerin beklediği %9,8’lik oranın üzerinde.

Euro bölgesindeki bazı ülkelerde enflasyon düşerken, İsveç’te fiyat artışları hızlanarak devam ediyor ve şu anda 1991’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşıyor.

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Kasım ayındaki %11,5’ten %12,3’e yükseldi. Resmi rakamlara göre bu artışta, Aralık ayında bir önceki aya göre %28 ve bir önceki yıla göre %45,3 artan rekor düzeydeki elektrik fiyatları etkili oldu.

Svenska Handelsbanken AB’nin kıdemli ekonomisti Johan Lof, “Enerji fiyatları hariç enflasyonun Riksbank’ın tahminlerinin yukarısında yeniden sürpriz yapması, şimdiye kadar enflasyonu dizginlemek için çok az ilerleme kaydedildiği genel izlenimini veriyor” dedi.

Yıllık bazda, gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları %18,2, mefruşat ve ev eşyası fiyatları ise %16,3 arttı. Tüketici fiyatları aylık bazda %2,1 ile Ocak 1993’ten bu yana en keskin artışı gösterdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir