Düzenleyici, ülkedeki fiyat artış oranının merkez bankasının tolere etmeye hazır olduğundan daha yüksek olduğunu söylüyor…

Federal İstatistik Ofisi’nin Pazartesi günü açıkladığı rakamlara göre, İsviçre’de enflasyon Şubat ayında büyük ölçüde artan uçak bileti fiyatları, kira ve enerji maliyetleri nedeniyle beklenmedik bir şekilde hızlandı.

Tüketici fiyatları geçen ay yıllık bazda %3,4 arttı ve Bloomberg’in %3,1’lik daha yavaş bir oran öngören medyan tahmininin üzerinde gerçekleşti. Medya kuruluşu, Şubat ayındaki artışın hava taşımacılığı, paket tatiller, kiralar ve benzin için artan fiyatları yansıttığını ve ülkenin merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmak zorunda kalacağını gösterdiğini söyledi.

Verilere göre, İsviçre’de enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon da art arda üçüncü ayda hızlanarak %2,4’e ulaştı.

İsviçre, büyük Avrupa ekonomileri arasında en düşük enflasyon hızını korumayı başarmış olsa da, İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas, altta yatan enflasyonist dinamiklerin “SNB’nin tolere etmeye hazır olduğundan daha güçlü” olması nedeniyle, ısrarlı fiyat artışı muhtemelen merkez bankasını oranları artırmaya zorlayacaktır.

İsviçre enflasyonu, artan gaz ve elektrik fiyatlarının etkisiyle Ocak ayında yıllık bazda %3,3 arttı. Oran, ekonomistlerin %2,9’luk tahminlerini de aştı ve Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Konut ve enerji fiyatları %5,1, toplu taşıma maliyetleri ise yıllık %4,7 arttı. Ocak ayında tek başına gaz fiyatları yıllık bazda %40,3, elektrik ise %25,5 arttı.

Merkez bankası, şirketlerin artık müşterilere daha yüksek fiyatlar aktarma ihtimalinin daha yüksek olduğuna dair endişelerini de dile getirdi. Kamu hizmeti sağlayıcıları, artan maliyetleri İsviçreli hane halklarına yansıtarak yılın başında fiyatları ayarladı. İsviçre devlet düzenleyicisi ELCOM daha önce elektriğin tüketiciler için ortalama %27 daha pahalı hale geleceğini tahmin etmişti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir