İflas sayısının üç yıl içinde ilk kez arttığı bildirildi

Teikoku Databank tarafından yapılan yeni bir ankete göre Japonya, 2022’de üç yıl içinde şirket iflaslarının sayısında ilk artışı kaydetti.

Rapor, geçen yıl ülkede toplam 6.376 şirketin iflas ilan ettiğini gösterdi, bu rakam 2021’e göre %6 daha yüksek. Bu şirketlerin toplam borcu neredeyse %104 artarak 2.37 trilyon yen’e (18 milyar doların üzerinde), ancak bunun neredeyse yarısı Haziran ayında iflas koruması başvurusunda bulunan otomobil parçaları tedarikçisi Marelli Holdings’ten geldi.

Raporda, şirketler arasında iflas sayısında artış kaydetmeyen tek sektörün ticaret olduğu belirtildi. Bu arada otelleri, sivil toplum kuruluşlarını, dil okullarını ve diğerlerini içeren hizmetler sektörü en kötü etkilenen sektörlerden biri oldu. Veriler, 2021’e göre %12,4 artışla geçen yıl 1.600 hizmet şirketinin iflas başvurusunda bulunduğunu gösterdi.

İflas sayısında en fazla artışın yaşandığı bölge, bir önceki yıla göre %50 artışla Tohoku oldu.

Teikoku Veri Bankası’nın geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı ayrı bir rapora göre, 2022’de artan fiyatlar sonucu iflas sayısı bir önceki yıla göre 2,3 kat arttı.

Japonya’da enflasyon, yükselen enerji maliyetleri nedeniyle Aralık ayında 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkenin İçişleri Bakanlığı’ndan alınan veriler, geçen ay Tokyo’daki fiyat artışının tahminleri aştığını ve 1982’den bu yana ilk kez %4’e ulaştığını gösterdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir