Resmi verilere göre artan enerji maliyetleri nedeniyle tüketici fiyatları arttı…

Cuma günü yayınlanan hükümet verilerine göre, Japonya’nın temel tüketici enflasyonu karşılaştırmalı değerlendirmesi, şirketlerin artan maliyetleri hane halklarına yansıtmaya devam etmesiyle geçen ay kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Değişken taze gıdaları hariç tutan ancak enerji maliyetlerini içeren ülke çapında tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Kasım ayında bir önceki aya göre %3,6’lık artıştan ve piyasa tahminleriyle uyumlu olarak %3,7 arttı. Aralık 1981’den bu yana en büyük artış oldu.

Veriler, elektrik faturalarının yanı sıra kızarmış tavuktan akıllı telefonlara ve klimalara kadar çok çeşitli mallarda fiyatların arttığını gösterdi.

Araştırma şirketi Teikoku Data Bank’a göre şirketler, 2023’ün ilk dört ayında 7.000’den fazla gıda ürününün fiyatlarını artırmayı planlıyor. Bu yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla.

Araştırma şirketi, şirketler artan işçilik ve dağıtım maliyetleriyle karşı karşıya kalırken , “Önümüzdeki yıl fiyat artışlarında bu yıldan daha yoğun olabilecek bir ani artış göreceğiz” uyarısında bulundu.

Salı günü, ülkenin merkez bankası olan Japonya Merkez Bankası (BOJ), bir politika değişikliğiyle piyasaları şaşırttı ve ücretleri ve fiyatları yükseltmeyi amaçlayan yıllardır süren aşırı gevşek politikalardan uzaklaşmaya başlayabileceğinin sinyalini verdi.

BOJ, tahvil getirilerine koyduğu sıkı limitleri gevşeteceğini ve bunun gelecekte faiz oranlarında artış anlamına gelebileceğini söyledi. Banka başkanı Haruhiko Kuroda, enflasyonun gelecek yıl %2’nin altına düşmesi planlandığı için BOJ’un teşvikleri geri çekme niyeti olmadığını belirtti.

Japonya ekonomisi, 2022’nin üçüncü çeyreğinde, küresel durgunluk endişeleri ve tüketiciler ile işletmeler üzerinde baskı oluşturan yüksek ithalat maliyetleri arasında beklenmedik bir şekilde yıllık bazda %0,8 daraldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir