Hükümetin istikrarlı büyümeyi sağlama çabalarına rağmen gelirler enflasyona ayak uyduramıyor

Japonya çalışma bakanlığının Salı günü bildirdiğine göre, geçen ay Japonya’da reel ücretler, enflasyonun ülkedeki gelir artışını geride bırakmasıyla 2014’ten bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Kazançlar Ocak ayında yıllık %4,1 düşerek art arda onuncu aydır düşüşe işaret ediyor ve hükümetin güçlü ücret artışıyla birlikte %2’lik enflasyon hedefine ulaşma girişimlerini baltalıyor.

Aralık ayında, Japonya’da nominal ücretler, büyük ölçüde kış ikramiyelerinin etkisiyle yaklaşık 25 yılın en yüksek artışını gördü. Ancak geçici yükselişi beklenenden daha kötü bir düşüş izledi ve bu, ülke ekonomisinin hem ücretlerin hem de fiyatların istikrarlı bir şekilde yükseldiği döngüden hala uzak olduğunu gösteriyor.

Daiwa Securities baş ekonomisti Toru Suehiro, “Görünüşe göre birçok firma enflasyona taban ücretlerdeki artışlar yerine toplu ödemeler gibi tek seferlik önlemlerle yanıt vermeye çalıştı” dedi. “Aralık ikramiyelerinin ve enflasyonist ödeneklerin etkisinin ücretlerin ikramiye olmayan kısmına yayılması bekleniyordu, ancak durum böyle olmadı” diye ekledi.

Japonya Merkez Bankası başkanı Haruhiko Kuroda’ya göre, ülkede %2’lik enflasyon hedefini sürdürmek için taban maaşta %3’lük bir artış gerekiyor. Bu arada, Ocak ayında nominal nakit kazançlardaki sadece %0,8’lik artış, sürdürülebilir büyüme için gerekli seviyeden uzaktı.

Japonya’daki sendikaların, şirketlerle yaptıkları bahar maaşı müzakerelerinde, 1990’lardan bu yana en büyük zam olan %4,5’lik ücret zammı talep ettikleri bildiriliyor. Ancak ekonomistler, yaklaşan müzakerelerden önemli bir ücret artışı beklemiyorlar.

Bloomberg’in baş ekonomisti Yuki Masujima, “Geçen yılki %2,2’den 2023 için baz ücrette %2,8’lik bir artış bekliyoruz” dedi.

Bu, Japon tüketicilerin son kırk yılın en yüksek fiyat artışıyla karşı karşıya kaldığı bir dönemde geldi. Değişken taze gıda fiyatlarını hariç tutan ancak petrol ürünlerini içeren çekirdek enflasyon şu anda %4,2 ile 1981’den bu yana en hızlı büyüme hızını gösteriyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir