Eski başkanın iki şirketi New York’ta vergi kaçakçılığından hüküm giydi.

New York savcıları, jüri üyelerini, üst düzey yöneticilerin tazminatlarının bir kısmını kayıt dışı ikramiyeler olarak paketleyerek vergilerden kaçmalarına yardımcı olmak için komplo kurduklarına ikna ederek, eski Başkan Donald Trump’ın iki şirketine karşı dolandırıcılık suçlamasıyla cezai mahkumiyet kazandı.

New York İlçe Yüksek Mahkemesi jürisi Salı günü Manhattan’da kararını verdi ve Trump Corp. ve Trump Payroll Corp.’u toplam 17 suçtan suçlu buldu. Şirketler 1,6 milyon dolara varan adli para cezasıyla karşı karşıya.

Eski cumhurbaşkanı davada suçlanmadı ve duruşmaya katılmadı. Avukatlarından biri olan Susan Necheles, kanıtların Trump’ın söz konusu eylemlerle hiçbir ilgisi olmadığını gösterdiğini söyledi.

Uzun süredir Trump Organizasyonu yöneticisi Allen Weisselberg, vergi planıyla bağlantılı olarak suçlanan tek kişiydi. 75 yaşındaki eski mali işler müdürü, Ağustos ayında savcılarla yaptığı bir anlaşma uyarınca suçunu kabul etti ve mahkemede hüküm giymesi halinde kendisini 15 yıla varan hapis cezasından kurtardı. Bunun yerine, suçlanan iki şirket aleyhine ifade vermeyi kabul ettikten sonra sadece 100 gün hapis yatması gerekecek.

Weisselberg’in ikinci komutanı Jeffrey McConney de kovuşturmaya karşı dokunulmazlık kazandıktan sonra ifade verdi. CFO ve diğer yöneticilerin aksi takdirde borçlu olacakları vergilerin bir kısmını ödemekten kaçınmalarını sağlayan evrak işlerini düzenlemek için Weisselberg’in talimatlarına uyduğunu itiraf etti.

Söz konusu olan, şirket tarafından ödenen apartman daireleri ve arabalar gibi yöneticilerin gelir vergisi beyannamelerini bildiremediği binlerce dolarlık gayri nakdi tazminattı. Savcılar, kanıt olmaksızın, Trump’ın taktiği üst düzey çalışanları mutlu ettiği ve tazminat maliyetlerini düşürdüğü için onayladığını iddia etti.

New York Başsavcısı Letitia James, “Trump Organizasyonu aleyhindeki bugünkü suçlu kararı, ceplerini doldurmak için yasalarımızı ihlal ettiklerinde bireyleri ve kuruluşları sorumlu tutacağımızı gösteriyor” dedi .

Savunma avukatı Alan Futerfas gazetecilere verdiği demeçte, Trump Örgütü’nün Salı günkü karara itiraz edeceğini söyledi. Temyiz , Trump şirketlerinin “adına” vergilerden kaçınılıp kaçınılmadığına dair jüriye verilen talimatlara itiraz edebilir.

Savunma, Weisselberg’in kendi çıkarları için vergilerden kaçındığını ve savcıların onu tutması nedeniyle şirketler aleyhine tanıklık etmek zorunda kaldığını savundu. Trump ekibi ayrıca, bu tür iddiaların ceza mahkemesinde takip edilmek yerine “her zaman medeni bağlamda çözüldüğünü” söyleyerek davayı “siyasi güdümlü” olarak nitelendirdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir