Taliban’ın dışişleri bakanlığını hedef aldığı iddia edilen patlamada çok sayıda can kaybı bildirildi…

Bir Taliban yetkilisi, Afganistan’ın başkenti Kabil’de çarşamba günü meydana gelen patlamada en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Patlama, görünüşe göre Taliban hükümetinin dışişleri bakanlığı binasının dışında meydana geldi ve olay yerinden alınan fotoğraflarda sokağın enkaz ve cesetlerle dolu olduğu iddia ediliyor.

Bir Kabil polis sözcüsü, Ariana News’e patlamanın dışişleri bakanlığının dışında meydana geldiğini ve “can kaybına neden olduğunu” doğruladı. Afgan haber ajansı, bakanlığın müstahkem duvarlarının dışındaki yola serpiştirilmiş hareketsiz cesetlerin görülebildiği saldırının sonrasına ait bir fotoğraf paylaştı.

Taliban enformasyon bakanlığından bir yetkili, bir intihar bombacısının dışişleri bakanlığı yerleşkesine girmeye çalıştığını, ancak başarısız olduğunu ve kendini dışarıda patlattığını söyledi. Yetkili, en az 20 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi.

Sosyal medyadaki haberler, Taliban yetkililerinin patlama sırasında bir Çinli heyet ile görüşmüş olabileceğini öne sürüyor. Bu raporlar doğrulanmamış olsa da, Taliban ve Çinli diplomatlar geçen hafta bir petrol çıkarma anlaşması imzalamak için Kabil’de bir araya geldi.

Kabil’deki güvenlik durumu, 2021’de ABD ordusunun geri çekilmesinin ardından Taliban’ın yeniden iktidara gelmesinden bu yana istikrarsız durumda. Ayın başında şehirdeki bir askeri havaalanının dışında ölümcül bir patlama meydana geldi. Aralık ayında bir otel, beş Çin uyruklu ve çok sayıda Afgan askeri ve polis personelini öldürdü.

IŞİD terör örgütünün bölgesel bir şubesi olan ISIS-K, her iki saldırının yanı sıra Eylül ayında Kabil’deki Rus büyükelçiliğine düzenlenen ve iki büyükelçilik çalışanının hayatını kaybettiği intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir