Su kaynaklarındaki kesintiler eyalet çiftçilerine 3 milyar dolara mal olabilir…

California Gıda ve Tarım Bakanlığı için hazırlanan bir araştırmaya göre, ABD’nin önde gelen tarım eyaleti Kaliforniya’daki şiddetli kuraklıklar, son iki yılda en az 3 milyar dolarlık mahsul geliri kaybına neden oldu.

Araştırma, bir bütün olarak Central Valley’deki yüzey suyu dağıtımlarının 2021 ve 2022’de %43’e kadar azaldığını ve Kaliforniyalı çiftçileri 1,3 milyon dönümden fazla araziyi ekilmemiş halde bırakmak zorunda bıraktığını ortaya çıkardı ki bu, yakın geçmişteki en boşta kalan alan.

Meyve ve yemişlerin %40’ı da dahil olmak üzere ABD’deki tüm ekili gıdaların yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yapan Central Valley’in şimdiye kadar en ağır yükü taşıdığı ve gelir kaybının ana kaynağının üzüm ve sebzeler olduğu bildirildi.

Raporda , “Stratejik kısa vadeli arazi rölantisi, bu kuraklıkta en yaygın mahsul kararı uyarlamasıydı” diyor. “Pirinç gibi bazı mahsuller ve diğer tarla ve tahıl mahsulleri yoğun bir rölanti gösterirken”, sığır eti ve süt üretimi “olabileceklerinden daha düşüktü.”

Rapora göre, Colorado Nehri Havzasındaki sulanan arazinin yaklaşık %70’i çiftlik hayvanları için yem yetiştirmek için kullanılıyor ve kuraklık kaçınılmaz olarak bu tür mahsullerin fiyatlarını yükseltiyor.

Bloomberg’in alıntıladığı üzere analize liderlik eden Kaliforniya Üniversitesi Merced profesörü Josue Medellin-Azuara’ya göre, eyaletin küçülen Colorado Nehri’nden gelen suya bağımlı güney tarım alanlarının 2023’te daha fazla nadas göreceği için durum daha da kötüleşebilir.

Ulusal İklim Değişikliği dergisi tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir araştırma, ABD’nin güneybatısındaki en az 1.200 yılın en kurak 22 yıllık dönemini yaşadığını ortaya koydu. Mead Gölü, Colorado Nehri tarafından beslenir ve kaynakları normal hava koşullarında bile aşırı kullanım nedeniyle zorlanır.

Geçen yıl, ABD federal hükümeti Mead Gölü ve Aşağı Colorado Nehri Havzasında benzeri görülmemiş bir su kıtlığı ilan ederek arz kesintileri uyarısında bulundu. 1922’de imzalanan bir Colorado Nehri anlaşması, yedi eyaleti etkileyen su yönetimini yönetiyor – California, Arizona, Nevada, Colorado, New Mexico, Utah ve Wyoming.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir