İşte Türkiye’nin Kamikaze Drone “DELİ” ilk kez görücüye çıktı ve isminin de hikâyesi ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Türk Savunma Sanayisinden çok önemli konuşulacak bir hamle daha geldi. İstanbul’da düzenlenen SAHA EXPO fuarında ilk kez sergilenen Deli Taktik Kamikaze Sistemi özellikleri ile dikkat çekti. Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, Kamikaze Drone için ‘Deli’ isminin seçilmesinin nedenini de anlattı. İşte isminin dikkat çeken hikâyesi ile Türkiye’nin savunma sanayindeki envanterine girmeye hazırlanan ‘Deli’ İHA’nın özellikleri…

Titra Teknoloji tarafından geliştirilen Deli, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO’da ilk kez sergilendi. Deli Taktik Kamikaze Sistemi, yüksek etki çapına sahip harp başlığıyla görev yapacak. Otonom ve manuel operasyonel yeteneklere sahip Deli, modüler yapısıyla kolayca taşınıp, 15 dakikadan kısa sürede kullanıma hazır hale geliyor. Karıştırma önleyicilerle güvenlik seviyesi artırılan Deli, saatte 80 kilometre seyir hızına, 180 kilometre maksimum hıza ulaşabiliyor. Deli, 3 bin 500 metre maksimum irtifa, 150-500 metre operasyonel irtifa ile muharebe sahasına çıkmaya hazırlanıyor.

Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, yaptığı açıklamalarda; “Mümkün olduğu kadar maliyet etkin, elle veya katapulttan fırlatılabilir sabit kanatlı kamikaze İHA geliştirmek için yola çıktıklarını belirtirken, testlerde de sona geldiklerini, yılsonunda envantere katılabilecek seviyeye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

“DÜNYADA KENDİ SINIFINDA EN İDDİALISI”

Yılmaz, projenin geldiği aşama ve Deli’nin benzer ürünlerden farklarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. “Deli şu anda 1 saatten fazla, 75 dakika havada kalabiliyor, 85 kilometreye kadar gidebiliyor, 3,1 kilogram civarında bir harp başlığı var. TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği harp başlığı, çok önemli bir mühimmat. Deli Projesi’nin kendi sınıfından dünyada çok iyi bir yerde konumlanacağını düşünüyoruz.

Üç temel üstünlüğe sahip… Birincisi, maliyet etkin olması, çünkü kamikazeyi bir kere kullanma durumunuz var, ikinci kez kullanmayacağınız için ucuz olması tercih ediliyor. Biz de bu kavram ile tasarım yaptık. İkincisi, harp başlığı, bunun Deli’yi çok öne çıkaracağını düşünüyoruz. Üçüncü özelliği de otonomi kabiliyeti. Otonomi özellikleriyle kendi geliştirdiğimiz algoritmalar sayesinde, Deli’nin çok fark yaratacağını düşünüyoruz.”

“DELİ” İSMİNİN HİKÂYESİ

Deli’nin uçuş ve dalış testlerinin devam ettiğini ve patlatma testleri aşamasına ulaştıklarını dile getiren Yılmaz, birkaç ay içinde bu testleri de tamamlamayı planladıklarını aktardı. Yılmaz, endüstriyel casusluk gibi kaygılar dolayısıyla fuarda gerçek ürün yerine kavram modeli sergiledikleri bilgisini verdi.

“İki yerden esinlendik. Birincisi bir açılımı var kendi içimizde kullandığımız, Düşük Maliyetli Elle Atılabilir İHA’nın aslında kısaltması. İkincisi de Osmanlı’dan gelme, uyarlama bir kelime. Malum Osmanlı’da Deliler Birliği vardı. En önde giden, savaşan birlik ve insanlar, bir de bundan esinlendik.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir