Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 29 Ekim 2022'de Ottawa, Ontario, Kanada'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından İran'daki kadınları desteklemek için düzenlenen bir protesto sırasında konuşuyor.

Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi (CSIS) tarafından yapılan açıklamada, Kanada casus teşkilatının ülkede yaşayan ve İran’dan “inandırıcı” ölüm tehditleri alan kişilerden gelen raporları araştırdığını söyledi.

Açıklamada, tehditlerin “İran’a karşı açıkça konuşanları susturmak için tasarlandığı” belirtildi.

Açıklamada, CSIS’in İran İslam Cumhuriyeti ile bağlantılı taciz ve gözdağı yaşayan kişilerden bilgi topladığı belirtildi.

“CSIS, inandırıcı istihbarata dayalı olarak İran İslam Cumhuriyeti’nden kaynaklanan çeşitli yaşam tehditlerini aktif olarak araştırıyor.”

CSIS açıklaması ilk olarak Cuma günü Canadian Broadcasting Corp (CBC) tarafından bildirildi.

Açıklamada, ajansın “orantısız bir şekilde” hedef alınan İran-Kanadalı topluluklarla yakın bir şekilde çalıştığı belirtildi.

İngiltere iç istihbarat teşkilatı başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran istihbarat servislerinin Tahran tarafından bir tehdit olarak gördüğü İngiltere vatandaşlarını veya Birleşik Krallık’ta bulunan kişileri kaçırmak ve hatta öldürmek için en az 10 girişimde bulunduğunu söyledi.

Kanada, Eylül ayında İran ahlak polisinin gözetimindeyken ölen 22 yaşındaki İranlı Kürt kadın Mahsa Amini’nin ölümü de dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri iddiasıyla İran’a bir dizi yaptırım uyguluyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir