8 Ekim sabahı, Kırım sakinlerine atıfta bulunan telgraf kanalları, Kırım Köprüsü’nün demiryolu hattının yandığını bildirdi.

“Kırım Demiryolu”, bir yük treninin kuyruğunda yangın çıktığını bildirdi:

“Yakıt deposu yük treninin kuyruğunda alev aldı. Vagonların bir kısmı ile lokomotif Kerç istasyonuna götürüldü. Acil çalışma yapılıyor. Olayın nedenleri belirleniyor.”

Kırım Yarımadası ile Rusya’yı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nde bulunan yakıt tanklarından birinde patlama meydana geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile Kırım arasındaki köprüde meydana gelen patlama ile ilgili “Köprü daha başlangıç” yorumunda bulundu.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Kerç Köprüsü`nde kamyondaki patlama nedeniyle yakınında yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin, Kerç Köprüsündeki acil durumla ilgili hükümet komisyonu kurulması talimatını verdiği duyuruldu.

Ukrayna Resmi Haber Ajansının haberine göre, köprüde sabah saatlerinde patlama meydana geldi.

Rusya Soruşturma Komitesinin açıklamasında da kamyondaki patlama sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Kerç Köprüsü`ndeki yolun çökmesi, raylar üzerinde yakıt bulunan vagonlardan alevlerin yükselmesi yer alıyor.

Rusya, saldırı sonrasında bir kısmı hasar gören Kerç Köprüsü`nde araç geçişlerine tekrar izin vermeye başladı.

“KÖPRÜ DAHA BAŞLANGIÇ”
Ukraynadan Kerç Köprüsünden patlamaya ilişkin ilk açıklama geldi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Podolyak “Kırım, köprü, daha başlangıç. Yasadışı olan her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna`ya iade edilmeli, Rusya tarafından işgal edilen her şey sınır dışı edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Twitter hesabından olayla ilgili şu açıklamada bulundu: “Şafak söküyor, Köprü güzelce yanıyor; Kırım`da bülbül, SBU’yu karşılıyor”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir