Leydi Susan Hussey, Ngozi Fulani’ye sordu: “Gerçekten nereden geliyorsun?”

Kraliçe II. Elizabeth’in uzun süredir yardımcısı olan Leydi Susan Hussey, siyahi kadınlara yönelik bir hayır kurumunun CEO’sunu sözde ırkçı sözlerle gücendirdikten sonra saraydaki görevlerinden istifa etti. Buckingham Sarayı, CEO’nun uyruğu hakkındaki yorumlarını “kabul edilemez ve son derece üzücü” olarak nitelendirdi.

Ngozi Fulani Çarşamba günü, bir “Lady SH” nin önceki gün bir saray etkinliğinde kendisine yaklaştığını, saçlarına dokunduğunu ve ona “nerelisin?” İngiltere’de doğan ancak Afrika ve Karayip kökenli olan Fulani, İngiliz olduğunu söyledi ve Hussey’in iddiaya göre “hayır ama gerçekte nerelisin, halkın nereden geliyor?”

83 yaşındaki Hussey, merhum Kraliçe II. Elizabeth’in yakın bir sırdaşıydı ve eylülde kraliçenin ölümünden sonra Kral Charles tarafından ‘Evin Leydisi’ olarak atanmıştı.

Hussey, 1960 yılından beri kraliyet ailesine hizmet etmesine rağmen Çarşamba günü istifa etti. Prens William’ın bir sözcüsü istifasının “doğru” olduğunu söylerken, Buckingham Sarayı onun yorumlarını “kabul edilemez ve çok üzücü” olarak nitelendirerek özürlerini Fulani’ye iletti.

Fulani, olayın ardından İngiliz televizyonunda ve yazılı basında kapsamlı bir şekilde yer aldı ve kraliyet ailesini “kurumsal ırkçılığı” sürdürmekle suçladı , Hussey ile karşılaşmasını “travmatik” olarak nitelendirdi ve “ırkçılık karşıtlığı” dediği şeyi önerdi.

Bir saray kaynağı The Independent’a Fulani ile “çalışacağını” ve “şahsen özür dileyeceğini” söylerken, Hussey medyada bazı savunucular buldu. Seyirci köşe yazarı Petronella Wyatt, tüm skandalı Hussey’in yaşına ve farklı sosyal normların olduğu bir çağda büyüdüğü gerçeğine bağlarken, Reform Partisi’nin kurucusu Nigel Farage , Fulani’yi en başından beri bunu planlayan kraliyet karşıtı, İngiliz karşıtı Marksist olarak nitelendirdi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir