Mühendislik devi Bosch, açığın temel olarak hızla büyüyen elektrikli araç endüstrisinden kaynaklandığı konusunda uyardı…

Bosch China Başkan Yardımcısı Xu Daquan, çip tedarikçilerinin tedarik taleplerini karşılayamaması nedeniyle, küresel yarı iletken kıtlığının otomobil endüstrisini 2024 yılına kadar etkilemeye devam edeceğini söyledi.

China Daily’ye bu hafta kıtlığın ana sebebinin yeni enerjili taşıt endüstrisinin hızlı büyümesi olduğunu söyledi.

Bosch, şasi kontrol sistemleri de dahil olmak üzere otomobil üreticilerine akıllı sürüş çözümleri sağlayan dünyanın en büyük otomobil parçası tedarikçilerinden biridir.

Şirketin Çin operasyonunun yerli hammadde tedarikçileri aradığı, ancak henüz seri üretim için bir tedarikçi bulamadığı bildiriliyor. Şirket, önümüzdeki iki veya üç yıl içinde daha fazla yerli çip tedarikçisinin büyük ölçekli ve yüksek kaliteli üretim gerçekleştirmesini bekliyor.

Raporda atıfta bulunulan Auto Forecast Solutions’a göre, küresel otomobil pazarı bu yılın ilk on ayında çip kıtlığı nedeniyle üretimi yaklaşık 3,91 milyon araç azalttı. Tüm yıl boyunca yaklaşık 4,28 milyon ünitenin kesilmesi bekleniyor.

Covid-19 salgını sırasında başlayan küresel çip kıtlığı, otomotiv ve diğer endüstrilerde ciddi tedarik sorunlarına ve gecikmelere neden oldu. Ukrayna’daki çatışma sorunu ağırlaştırdı. Yarı iletken kullanımlar için dünyanın neon gazının yaklaşık %50’sini sağlayan Ukraynalı tedarikçiler Ingas ve Cryoin’in üretimi durdurmasından bu yana neon ve ksenon gazlarının küresel fiyatları arttı. Rusya’nın dünya çapında tüketilen neonun %30’a kadarını tedarik ettiği bildiriliyor. Çin ve Japonya diğer önemli soy gaz üreticileridir, ancak arzları esas olarak yurt içinde tüketilmektedir.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir