Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Samsun 30°C
Parçalı Bulutlu
Samsun
30°C
Parçalı Bulutlu
Pts 30°C
Sal 28°C
Çar 29°C
Per 29°C

Küresel Güvenlik Mimarisinin Yeni Bir Anlayışla Şekillendirilmesi Gerektiğine İnanıyoruz

Küresel Güvenlik Mimarisinin Yeni Bir Anlayışla Şekillendirilmesi Gerektiğine İnanıyoruz
13 Ekim 2022 19:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın 6. Zirvesi Genel Oturumu’nda yaptığı konuşmada, “Küresel güvenlik mimarisinin daha adaletli, hakkaniyetli, temsil kabiliyeti yüksek yeni bir anlayışla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi Genel Oturumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

CICA’nın 6. Zirvesi’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, başarıyla yürüttükleri dönem başkanlığı ve bu büyük Zirve’ye ev sahipliğinden dolayı Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokoyev’in şahsında tüm Kazakları tebrik ettiğini söyledi.

Üyeliğe yeni kabul edilen Kuveyt’e “Hoş geldiniz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kazakistan’ın önerisi doğrultusunda temelleri atılan konferansın 30’uncu kuruluş yıl dönümünü yine Kazakistan tarafından düzenlenen bu Zirve’de kutlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Zirvemizin ve yapacağımız istişarelerin ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

“2019’da ilan ettiğimiz Yeniden Asya Girişimi’mizin temel hedefi, kıta ülkeleriyle ikili ve bölgesel platformlarda iş birliğimizin derinleştirilmesidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kurucularından olduğu konferansın genişlemesine ve kurumsal kapasitenin genişletilmesine başından beri güçlü destek verdiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010-2014 yılları arasındaki Türkiye’nin dönem başkanlığı sırasında da aynı doğrultuda hareket ettiklerini belirterek, “Bugünkü Astana Zirvesi de konferansın, uluslararası teşkilata dönüşümü sürecinin ilan edildiği zirve olarak tarihe geçecektir” ifadesini kullandı.

“MEVCUT SİSTEMİN YAPISAL SORUNLARI GİDEREK KENDİSİNİ DAHA FAZLA HİSSETTİRİYOR”

İnsanlık olarak güç dengelerinin değiştiği, tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, ekonomiden gıda güvenliğine, enerjiden uluslararası ilişkilere pek çok alanda ciddi imtihanlarla karşılaşılan bir dönemden geçildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Terörizm, ırkçılık, göç gibi aşina olduğumuz sorunlara iklim değişikliği, İslam ve yabancı düşmanlığı gibi yenileri ekleniyor. Bir elin beş parmağını geçmeyen ülkelerin çıkarlarını gözeten, ancak dünya nüfusunun kahir ekseriyetini görmezden gelen mevcut sistemin yapısal sorunları giderek kendisini daha fazla hissettiriyor. Türkiye olarak uzun bir süredir ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek bu duruma dikkat çekiyoruz. Küresel güvenlik mimarisinin daha adaletli, hakkaniyetli, temsil kabiliyeti yüksek yeni bir anlayışla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, büyük insanlık ailesinin üyeleri olarak hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Salgın sürecinde yaşadıklarımız bu gerçeği bize tekrar hatırlatmıştır. Sorunlarımız nasıl müşterekse çözüm yollarını da ortak akılla beraber aramalı, beraber bulmalıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak dostların fikirlerine büyük kıymet verirken, tecrübe ve birikimlerini paylaşmaya da hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Konferans bünyesinde “Yeni Sınamalar ve Tehditler Öncelik Alanı”nın koordinatörlüğünü bu anlayışla yürüttüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öte yandan, terör örgütleri, terörle mücadele tedbirleri karşısında asimetrik tehdit unsurlarını geliştirme çabalarını sürdürüyorlar. FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleri eylemlerini organize suç faaliyetleriyle destekliyorlar. Bu terör örgütlerine yardım eden, propaganda, finansman ve eleman devşirme faaliyetlerine katılan oluşumların hiçbir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor. Bugün kabul edeceğimiz konferansın ‘BM Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin Uygulanmasına İlişkin Eylem Planı’nı da bu açıdan önemli bir kazanım olarak görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“4 MİLYONDAN FAZLA YERİNDEN EDİLMİŞ KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYI SÜRDÜRÜYORUZ”

Afganistan’da barış ve istikrarın tesisinin, Afganlara karşı insani görevin yanı sıra düzensiz göç hareketleri ve artan terör faaliyetlerinin önlenmesi bakımından da büyük önem taşıdığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’ı kendi kaderine terk etmemeli, insani yardım konusunda uluslararası camia olarak desteğimizi sürdürmeliyiz” dedi.

Türkiye olarak dış politikada öncelik verdikleri insani yardımları, 2021 yılında 122 ülkeye ulaştırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplam 5,6 milyar dolarlık insani yardımla bu alanda dünyada millî gelire oranla ilk sıradayız. 3,7 milyonu geçici koruma altındaki Suriyeliler olmak üzere, 4 milyondan fazla yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

“SAVAŞIN OLUMSUZ ETKİLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN BM VE TARAFLARLA SARF ETTİĞİMİZ YOĞUN ÇABALAR TÜM DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANDI”

Ukrayna’daki krizin bölgesel ve küresel ölçekteki etkilerinin herkes tarafından yakından hissedildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: “Adil bir barışın diplomasi yoluyla sağlanabileceğini, savaşın kazananı, adil bir barışın ise kaybedeni olmayacağını hep söylüyorum. Diğer yandan, savaşın olumsuz etkilerinin giderilmesi için Birleşmiş Milletler ve taraflarla sarf ettiğimiz yoğun çabalar tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik İstanbul Mutabakatı ve geçen ay gerçekleştirilen esir takası bu yönde kaydedilmiş somut birer başarıdır. Hedefimiz, sahadaki zorluklara rağmen yakalanan ivmeyi devam ettirerek bir an önce akan kanın durmasını sağlamaktır.”

“ASYA’YLA AVRUPA’YI BİRBİRİNE BAĞLAYAN MODERN İPEK YOLU’NUN CANLANDIRILMASINI DESTEKLİYORUZ”

Orta Asya ülkelerinin çevre coğrafyalarla ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesinin ortak menfaat olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak çok modlu ulaştırma koridorlarını teşvik ediyor, Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan modern İpek Yolu’nun canlandırılmasını destekliyoruz. Bu bağlamda Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi’mize ve Orta Koridorun belkemiği olan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’na büyük önem veriyorum. Uluslararası bağlantıları pekiştirmek amacıyla son 15 yılda 100 milyar dolar değerinde yüzden fazla büyük altyapı projesini hayata geçirdik. Bu yıl ayrıca konferansın ‘Ticaret ve Yatırımlar Öncelik Alanı’nın eş-koordinatörlüğünü de üstlendik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürdürülebilir enerji konusu ve enerji güvenliğinin temininin tüm dünyada yeniden gündemin üst sıralarına yerleştiğine işaret ederek, kaynak ve güzergâh çeşitlendirmesinin enerji politikalarının temel hedeflerinden olduğunu bildirdi.

“KÜRESEL ATIK YÖNETİMİ KONUSUNDAKİ ‘NİYET BEYANI’ BİR YOL HARİTASI NİTELİĞİ TAŞIMAKTADIR”

Bunun önemli bir diğer boyutunun da herkesin gündeminde olan temiz enerjiye geçiş süreci olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Küresel ısınma, biyolojik çeşitliliğin yok olması, çölleşme, doğal afetler gibi çevre sorunları yüzyılın en önemli sınamaları olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, Güven Artırıcı Önlemler Kataloğu’nun çevre boyutunu konferansın en önemli faaliyet alanlarından biri olarak görüyorum. Eşim Emine Erdoğan’la birlikte Genel Sekreter Sayın Guterres tarafından eylül ayındaki BM Genel Kurulu vesilesiyle imzalanan küresel atık yönetimi konusundaki ‘Niyet Beyanı’, uluslararası camia açısından âdeta bir yol haritası niteliği taşımaktadır.”

Bugünkü Zirve’de, konferansın uluslararası bir teşkilata dönüşümünün başlatılacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dönem Başkanı Kazakistan’ı, bu dönüşüm sürecine yönelik yol gösterici ve kararlı yaklaşımı nedeniyle tebrik ediyorum. Tüm üye ülkelerin de dönüşüm sürecine azami destek vereceklerinden şüphe duymuyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.