Fırlatmalar, Pyongyang’ın ABD’nin bölgedeki askeri tatbikatlarına yanıt olarak bir denizaltından seyir füzeleri denemesinden bir gün sonra geldi.

Güney Kore ordusu, Salı günü erken saatlerde Kuzey tarafından iki kısa menzilli balistik füze fırlatıldığını tespit ettiğini söyledi. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) son güç gösterisi, Washington ve Seul’ün Pazartesi günü yarımadada büyük çaplı ortak askeri tatbikatlara başlamasıyla geldi.

Pyongyang defalarca tatbikatları kendi topraklarında bir saldırı hazırlığı olarak gördüğünü söyledi.

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı, Genelkurmay Başkanlığı’nın, güneybatı Jangyon bölgesinden fırlatılan roketlerin doğu kıyısından denize inmeden önce 620 kilometre yol kat ettiğini söylediğini aktardı.

Seul ordusu fırlatmaları yalnızca Kore Yarımadası’nda değil, uluslararası toplumda da barış ve istikrara zarar veren önemli bir provokasyon eylemi olarak kınadı. Yonhap tarafından alıntılanan açıklamada, Seul’ün herhangi bir ek provokasyon belirtisi için komşusunu yakından izleyeceği de belirtildi.

Pazartesi günü, Pyongyang’ın Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ülkenin bir gün önce bir denizaltından seyir füzeleri fırlattığını bildirdi. Kuzey tarafından yapılan bu tür ilk test olduğuna inanılıyor.

KCNA’ya göre başarılı test ateşlemesi, silahın güvenilirliğini doğruladı. Satış noktası, tatbikatın Kuzey Kore’nin nükleer savaş caydırıcılık araçları için farklı teslimat seçeneklerine sahip olmasını sağlamada kaydettiği ilerlemeyi gösterdiğini söyledi.

En son lansmanlar, Pazartesi günü başlayan Özgürlük Kalkanı kod adlı ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarının arka planında gerçekleşti. İki müttefik, 2022’de rekor sayıda füze ateşleyen Kuzey’den gelen büyüyen bir tehdide işaret etti.

Devam eden tatbikatlar, bu yılın başlarında gerçekleştirilen ve bazılarında ABD B-52H stratejik bombardıman uçaklarının yer aldığı ortak tatbikatları takip ediyor.

DPRK, Washington ve Seul’ü tatbikatları düzenlememeleri konusunda defalarca uyardı ve ikisini Kuzey’e karşı bir saldırganlık savaşı provası yapmakla suçladı.

KCNA tarafından bildirildiği üzere, geçen Perşembe günü, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ordusunu her an gerçek savaşa girmeye hazır olmaya çağırdı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir