Kim Jong-un, Pyongyang’ın yeni ICBM’sini gezegendeki en güçlü stratejik silah olarak selamladı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Pazar günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin dünyanın en güçlü nükleer kapasitesine sahip olmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca, ABD anakarasına ulaşabileceği düşünülen yeni bir kıtalararası balistik füzenin (ICBM) başarılı testinde yer alan askeri yetkililerin ve bilim adamlarının terfi etmesini emretti.

Devlet tarafından yönetilen Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) aktardığı emrinde Kim, Kuzey Kore’nin “nihai hedefinin dünyanın en güçlü stratejik gücüne, yüzyılda görülmemiş mutlak güce sahip olmak olduğunu” söyledi.

Ayrıca Hwasong-17 ICBM’yi “dünyanın en güçlü stratejik silahı” olarak nitelendirdi ve fırlatmanın arkasındaki Kuzey Koreli yetkililerin ve bilim adamlarının “nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere monte etme teknolojisinin geliştirilmesinde harika bir adım attığını” iddia etti . Pyongyang’ın “dünyanın en güçlü ordusunu” kurma kararlılığı.

KCNA’ya göre füze, Kuzey Kore’nin “ABD emperyalistlerinin nükleer üstünlüğüne karşı durabilecek tam teşekküllü bir nükleer güç” olduğunu “açıkça kanıtladı”

Kim ayrıca , geçen hafta ICBM’nin lansmanı sırasında kendisine katılana kadar varlığı hiçbir zaman kamuya açıklanmayan “sevgili” kızıyla birlikte, ICBM lansmanına katılanlarla bir fotoğraf çekimine katıldı.

Kim’e göre Kuzey Kore, ” ABD’nin askeri tehdidi” ve bölgedeki müttefikleri arasında Pyongyang’ın “ezici nükleer caydırıcılığı”nı güçlendirmek için 18 Kasım’da bir Hwasong-17 ateşledi .

O sırada Kuzey Koreli yetkililer, ICBM’nin “Kore Doğu Denizi’nin planlanan sularına tam olarak” inmeden önce yaklaşık 1.000 km (620 mil) yol kat ettiğini ve 6.040 km (3.750 mil) yüksekliğe ulaştığını söyledi.

Test, ABD, İngiltere, Fransa ve Hindistan da dahil olmak üzere BM Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından “uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturan ” “ciddi bir tırmanış” olarak nitelendirerek kınandı. Ancak Güvenlik Konseyi, daimi üyeler Çin ve Rusya’nın muhalefeti nedeniyle resmi bir karar çıkaramadı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir