Pyongyang Uluslararası Havaalanında bir Kuzey Kore balistik füzesi

Yetkililer, mermilerin Tokyo’nun münhasır ekonomik bölgesinin dışında denize düştüğünü söylüyor…

Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin Pazar günü Japonya Denizi’ne iki balistik füze fırlattığını iddia etti.

Açıklamaya göre, her iki mermi de yaklaşık 500 km (310.6 mil) yol kat etti ve Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına indi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları (JCS), Kuzey Kore’nin Kuzey Pyongan Eyaletinden iki fırlatma tespit ettiğini söyledi.

JCS, gazetecilere gönderdiği mesajda, “Ordumuz ABD ile yakın işbirliği içinde tam bir hazırlık duruşunu sürdürüyor” dedi ve durumu izlediğini de sözlerine ekledi.

Fırlatmalar, Pyongyang’ın Cuma günü yeni silahlarda kullanılmak üzere “yüksek itiş gücüne sahip katı yakıt motorunu” başarıyla test ettiğini duyurmasının ardından geldi.

Seul merkezli The Korea Herald gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore bu yıl 62 balistik ve üç seyir füzesi denedi.

En son lansman, Tokyo’nun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük planı olan 320 milyar dolarlık beş yıllık bir savunma planını Cuma günü açıklamasının ardından geldi. Başbakan Fumio Kişida, bunun ülkesinin şu anda karşı karşıya olduğu güvenlik sorunlarına bir yanıt olduğunu söyledi.

ABD ve Güney Koreli yetkililer Pazar günü, iki haftalık ortak Donanma SEAL tatbikatının 9 Aralık’ta sona erdiğini duyurdular. Pyongyang daha önce ulusal güvenliğe tehdit olarak gördüğü “pervasız” tatbikatları kınamıştı. Ancak Washington ve Seul, tatbikatlarının doğası gereği savunma amaçlı olduğunu söylüyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir