İtalyan Eni, ABD’li büyük Chevron ile sahayı geliştirmeyi planlıyor

İtalyan enerji devi Eni, Pazar günü yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’in Nargis açık deniz alanı imtiyazında yer alan Nargis-1 arama kuyusunda Mısır’da yeni bir açık deniz gaz yatağı keşfettiğini duyurdu.

Nargis-1 kuyusu, Mısır’ın ABD petrol ve gaz devi Chevron tarafından işletilen 1.800 kilometrekarelik Nargis açık deniz alanı imtiyazının bir parçası. Arama projesinde her iki şirket de %45 hisseye sahipken, %10 hisse Mısır’ın Tharwa Petroleum Company SAE’ye ait.

Mısır’ın devlete ait EGAS’ı, kuyudaki rezervlerin hacminin değerlendirildiğini belirterek, bir an önce üretime başlamak için Chevron ve diğer ortaklarla birlikte çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Eni, yan kuruluşu IEOC aracılığıyla faaliyet gösterdiği 1954’ten beri Mısır’da bulunuyor. Şirket, günde yaklaşık 350.000 varil petrol eşdeğerine ulaşan hidrokarbon üretimi ile şu anda ülkenin lider tedarikçisidir.

Grup yaptığı açıklamada, Nargis-1’deki yeni keşfin “Eni’nin mevcut tesislerine olan yakınlığından yararlanılarak geliştirilebileceğini” söyledi. Devlet kontrolündeki şirket, 2025 yılına kadar Rusya’dan yaptığı ithalatı tamamen değiştirmeyi hedeflediği için yeni gaz kaynakları arıyor.

Mısır’ın yaklaşık 2,21 trilyon metreküp kanıtlanmış gaz rezervi var ve 2021’de 95 milyar metreküpün üzerinde üretim yaptı. Eni’nin 2015 yılında Doğu Akdeniz’de tahmini 850 milyar metreküp ile dev Zohr sahasını keşfetmesinin ardından ülke, bir gaz üreticisi olarak konumunu güçlendirdi.

Afrika ülkesi son sekiz yılda gaz üretimini %66 artırdı. 2022’de Mısır, büyük kısmı Avrupa’ya giden yaklaşık 22 milyon metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz ihraç etti.

Geçen yıl AB, Mısır ve İsrail ile Rusya’ya bağımlılığı azaltmak ve daha fazla Batılı şirketin bölgede gaz arama çalışmalarına katılmasına izin vermek amacıyla Doğu Akdeniz’den enerji ithalatını artırmak için bir anlaşma imzaladı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir