Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki Yapay Zeka Yolculuğu uluslararası konferansında konuşuyor.

Rusya cumhurbaşkanı yapay zekanın daha geniş çapta uygulanması çağrısında bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın önümüzdeki on yılda yapay zeka kullanımını önemli ölçüde genişletmesi gerektiğini söyledi.

Putin, Moskova’daki Yapay Zeka Yolculuğu (AIJ) konferansında katılımcılara, yapay zeka söz konusu olduğunda ülkenin zaten “bazılarından bir adım önde” olmasına rağmen, bu alanda daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki on yılın görevi, “yapay zekanın kitlesel olarak tanıtılmasını sağlamaktır. Devlet sisteminin yanı sıra ekonominin ve sosyal alanın tüm sektörlerini kapsamalıdır” dedi.

Putin’e göre ülkenin “gerçek teknolojik, dijital ve büyük ölçüde kültürel, eğitimsel, değere dayalı egemenliğe” ulaşması gerekiyor.

Hükümeti, yapay zekanın daha etkili bir şekilde tanıtılmasına olanak sağlayacak bir yasa taslağı hazırlamak için sektördeki şirketlerle güçlerini birleştirmeye çağırdı.

Putin, Rusya’nın konuyla ilgili daha fazla konferansa ev sahipliği yapacağını ve “katılma arzusunu ifade eden” ülkelerden yabancı meslektaşlarının davet edilmesi gerektiğini öne sürdü.

“Yapay zekanın ve robotlaşmanın yaygınlaşması sonucunda işsizlikte artış olmayacak… Aksine yeni, daha yaratıcı, anlamlı ve ilgi çekici mesleklerin ortaya çıkmasına yol açacak” dedi.

Teknolojik gelişmelerin öncelikle Rusların yaşam standardını iyileştirmeyi hedeflediğini açıklayan Putin, akıllı sistemler, endüstriyel robotlar ve otomatikleştirilmiş işyerlerinin tanıtılmasının rutin işlerin sayısını azaltmaya ve tehlikeli üretim alanlarına insan müdahalesini en aza indirmeye yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir