Savunan şampiyon, seri başı olmayan Amerikalı Mackenzie McDonald karşısında şok bir yenilgi aldı.

Seribaşı Rafael Nadal, Çarşamba günü ikinci turda Amerikalı yabancı oyuncu Mackenzie McDonald’a üst üste setlerde aldığı çarpıcı yenilginin ardından Avustralya Açık’tan elendi. Nadal, maç sırasında kalçasından sakatlandığı için tıbbi tedaviye ihtiyaç duydu, ancak rakibi kariyerinin en büyük galibiyetlerinden birini almak için tüm avantajı kullandı.

McDonald, yarışmayı iki saat 30 dakikadan biraz fazla bir sürede 6-4, 6-4, 7-5 kazandı ve Nadal’ın finalde Rus Daniil Medvedev’i yenerek geçen sezon kazandığı unvanı koruma umutlarını sona erdirdi.

Zaten ilk seti düşürdükten sonra başı belaya giren Nadal, ikinci sette gerideyken ayağa kalktı ve kalçasındaki tedavi için tıbbi mola almak zorunda kaldı. 36 yaşındaki İspanyol, oynamayı seçti ancak 27 yaşındaki McDonald üçüncü turda yerini aldığı için gidişatı değiştiremedi.

Nadal’ın karısı, kocası yine sakatlık sıkıntılarıyla engellenirken, Rod Laver Arena’daki tribünlerden gözyaşları içinde izlerken görüldü. Nadal’ın ayrılışı, dokuz kez rekor kazanan Novak Djokovic’in 2022’deki sınır dışı edilme dramının ardından bu yıl geri döndüğü Melbourne’daki şampiyonluğun ana yarışmacılarından birini ortadan kaldırıyor.

İki kez Avustralya Açık finalisti Medvedev, Nadal ile aynı çeyrekte yer almıştı ve onunla son sekizde karşılaşabilirdi, ancak bu eşleşme kesinlikle olmayacak.

Nadal’ın ayrılışı, 2001’deki Gustavo Kuerten’den bu yana ilk kez Avustralya Açık’ta erkekler bir numaralı seribaşının ikinci turdan çıktığı anlamına geliyor. Bazıları, taraftarların 22 kez Grand Slam galibini Melbourne’da aksiyonda son kez görüp görmediğini merak edebilir. Nadal’ın son yıllarda karşılaştığı tutarlı sakatlık sorunları bunlar.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir