Kremlin, Joe Biden’ın ‘Armageddon’ riskini Küba füze kriziyle karşılaştırdığı için Ukrayna liderinin dünya savaşını başlatmaya çalıştığını iddia ediyor

Volodymyr Zelensky , Moskova yetkililerinin Ukrayna savaşında nükleer silahların olası kullanımına “toplumlarını hazırlamaya” başladıklarını iddia ederek Batı’yı Rusya’ya önleyici yaptırımlar uygulamaya çağırdı…

Ukrayna cumhurbaşkanı, daha önceki bir sözün yanlış tercüme edildiğini iddia ederek Rusya’ya saldırı çağrısında bulunduğunu reddetti.

BBC’ye verdiği demeçte, “Saldırı değil” yaptırımlara atıfta bulunarak “Önleyici vuruşlar kullanmalısınız” dedi.

Daha önce NATO’ya Rusya’nın nükleer silah kullanmasını engellemek için önleyici tedbirler alması çağrısında bulunmuştu. Kiev daha sonra yaptırımları kastettiğini açıklayarak, Ukrayna’nın asla nükleer saldırı çağrısı yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Vladimir Putin’in Kremlin’i, Bay Zelensky’yi Batı’ya “öngörülemeyen, korkunç sonuçları olan başka bir dünya savaşı başlatmaya” davet etmekle suçladı.

ABD başkanı Joe Biden , nükleer “armageddon” riskinin 1962 Küba füze krizinden bu yana en yüksek seviyede olduğu konusunda uyardı ve Bay Putin’in taktik nükleer silahların veya biyolojik veya kimyasal silahların potansiyel kullanımı hakkında konuşurken “şaka yapmadığı” konusunda uyardı.

Putin , Rusya’yı savunmak için “elimizin altındaki tüm araçları” kullanmakla tehdit etti. Ancak Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın nükleer bir savaşın asla yapılmaması gerektiği konusundaki tutumunu değiştirmediğini söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir