Tesla’nın başkanı, şirketi “gerçek dünya yapay zekasında” lider olarak nitelendirdi, ancak daha fazla düzenleme istedi

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketini “gerçek dünya yapay zekasında” küresel bir lider olarak tanımladı , ancak daha sıkı denetim çağrısı yaptığı için yapay zeka tarafından “streslendiğini” hissettiğini itiraf etti .

Çarşamba günü Teksas’taki Gigafactory’de yatırımcılara yapılan bir sunumda Tesla yöneticileri, elektrikli otomobil üretimi ve operasyonunun çeşitli yönlerini ele aldı ve dünyanın sürdürülebilir bir enerji karışımına nasıl geçebileceğine dair değerlendirmelerini paylaştı.

Diğer şeylerin yanı sıra Musk, Tesla’nın insansı robotlar için geliştirdiği Optimus projesi hakkında bir güncelleme sundu. Seyirciye gösterilen bir videoda, kendi türünden bir başkasını bir araya getirme sürecindeymiş gibi görünen birkaç bot yer alıyordu.

Milyarder CEO , “Gerçek dünyadaki yapay zekada en gelişmiş biziz” dedi. “Gerçek dünya yapay zekasını çözme konusunda Tesla’ya yakın kimsenin olduğunu sanmıyorum.”

Musk, Optimus teknolojisinin Tesla’nın kendi kendine sürüş kabiliyetini geliştirmesinden kaynaklandığını açıkladı ve ekledi: “Bir araba tekerlekli bir robottur ve bu da ayaklı bir robottur.”

Etkinliğin sonundaki bir Soru-Cevap oturumunda Musk, “üretken yapay zekanın… araba yapmanıza nasıl yardımcı olabileceği” sorulduğunda daha karamsar bir tavır aldı. Terim, görüntülerden endüstriyel tasarımlara kadar talep üzerine içerik üreten bir tür sinir ağı anlamına gelir.

Musk, yakın zamanda Tesla tarafından bu tür bir yardımın kullanıldığını görmediğini söyledi. Algoritmaların daha iyi arabalar yapabileceği noktada, “hiçbirimiz çalışmıyor olurduk, sadece rahatlarız” diye düşündü ve ” AI şeyleri” ile ilgilendiğini ekledi .

“Yapay zeka gelişimini denetleyen ve kamu yararına çalıştığından emin olan bir tür düzenleyici otoriteye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Oldukça tehlikeli bir teknoloji ve korkarım onu ​​hızlandırmak için bazı şeyler yapmış olabilirim” dedi girişimci.

Musk, yapay zeka teknolojisinin çılgına dönerek potansiyel olarak insan uygarlığını sona erdirebileceği konusundaki endişelerini uzun süredir dile getiriyordu. Kesinlikle büyük faydalar sağlasa da, önemli ölçüde dikkatli olunması gerektiğini savundu. Soru-Cevap oturumu sona ermeden önce Musk, “Bu beni strese sokuyor,” diye itiraf etti.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir