Yeni bir rapora göre, insanlığın yıkıcı ajanları aşamalı olarak ortadan kaldırma çabası nedeniyle ozon tabakası yavaş yavaş iyileşiyor

BM destekli bir grup uzman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, insanlığın zararlı kimyasalların kullanımıyla mücadeledeki başarısı sayesinde, Dünya’nın ozon tabakasının kırk yıl içinde tamamen yenilenme yolunda olduğunu söyledi.

Bir dizi önde gelen küresel kurumdan araştırmacıları içeren uzmanlar paneli, ozon tabakasını incelten maddeleri düzenleyen önemli bir çevre anlaşması olan 1987 Montreal Protokolünün amaçlandığı gibi çalıştığını doğruladı. Sonuç olarak, panelin protokolün ilerlemesine ilişkin son raporuna göre, insanlık ozon tabakasına zarar veren yasaklı maddelerin yaklaşık %99’unu aşamalı olarak ortadan kaldırmayı başardı.

Analiz, üst stratosferdeki koruyucu ozon tabakasında kayda değer bir iyileşme olduğunu ve insanların ultraviyole ışınlarına maruz kalmasını azalttığını ortaya koyuyor. Ozon kalkanı, Güneş radyasyonunun çoğunu emdiği için gezegen için hayati önem taşıyor.

Rapora göre, eğer insanlık mevcut politikalarını devam ettirirse, ozon kalkanı 2040 yılına kadar 1980’lerdeki seviyesine geri dönecek. Aynı dönemde, ozon tabakasının en ince olduğu Antarktika ve Kuzey Kutbu’nda da toparlanma bekleniyor.

BM Çevre Programı Ozon Sekreterliği yönetici sekreteri Meg Seki, “Montreal Protokolü’nün iklim değişikliğinin hafifletilmesi üzerindeki etkisi ne kadar vurgulansa azdır” dedi.

Bu yasal çerçevenin, küresel ısınmayı tahminen 0,5°C azaltmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında, çevre üzerinde genel olarak olumlu bir etkiye sahip olduğu da söylenmektedir.

Bir ozon deliği fenomeni ilk olarak 1985 yılında, bilim adamlarının ozon tabakasının incelmesinin ortaya çıkabileceği korkunç sonuçlara ilişkin uyarılar yayınlamasıyla keşfedildi. Ultraviyole ışınlarının seviyesindeki artış, insanlarda daha sık cilt kanseri ve katarakt vakaları riski oluştururken, aynı zamanda doğaya büyük zarar verme potansiyeline sahip.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir