Pakistani Prime Minister Imran Khan is seen during press conference with Iranian President Hassan Rouhani in Tehran, Iran, October 13, 2019. Official Presidential website/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES

Seçim çalışmalarına büyük bir hızla devam eden Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han’ın konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıya korumalar tarafından karşılık verilirken, Han bacağından yaralandı. Resmi kaynaklarca yapılan açıklamada, saldırının bir suikast girişimi olduğu belirtildi. 28 Ekim’de Lahor’dan beraberindeki destekçileriyle başkente doğru yola çıkan Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri eski başbakan İmran Han, Ghakar Mandi şehrine ulaşmıştı. PTI lideri İmran Han, burada yaptığı açıklamada, “Kimse bizim hareketimizin İslamabad’da sona ereceğini düşünmesin. Bu hareket seçimlere 10 ay kadar kalan zaman süresince bütün hızıyla devam edecektir.” dedi. PTI Genel Sekreteri Asad Umar da 11 Kasım’da İslamabad’a ulaşacaklarını belirtti.

Ancak PTI’nın seçim yürüyüşü sırasında hesaba katmadıkları bir olay yaşandı. İmran Han’ın seçim konvoyunun ilerlediği sırada bir grup tarafından konvoya silahlı saldırı düzenlendi. Han’ın korumaları tarafından karşı ateş açılsa da eski başbakan yara almaktan kurtulamadı. Bacağından yaralanan eski başkan İmran Han, hemen hastaneye kaldırıldı.

Olayın ardından resmi bir açıklama da yapıldı. PTI yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, saldırının direkt İmran Han’ı hedef alan bir suikast girişimi olduğu, korumaların yerinde müdahalesi sonucu girişimin başarıya ulaşamadığı ifade edildi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir