Bir Fransız general, Avrupa ülkelerinin kendilerini Washington’un istihbarat toplamasına açık hale getirdiği konusunda uyardı

Avrupa’daki ülkeler, Washington’un siber savunma ekiplerinin ağlarını izlemesine izin vererek kendilerini ABD casusluğuna maruz bırakma riskiyle karşı karşıya. Le Monde gazetesinin Cuma günü aktardığına göre bu, Fransa’nın Siber Savunma Komutanlığı başkanı General Aymeric Bonnemaison’a göre. Gazetenin bildirdiğine göre, endişe ABD’nin yurtdışındaki siber güçlerini Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu ışığında artırmasıyla ortaya çıkıyor.

Bonnemaison’un Perşembe günü haftalık bir basın brifinginde ABD siber savunma ekiplerinin Avrupa ağları üzerindeki artan faaliyetlerinin “sorulara yol açtığını” söylediği bildirildi. Generalin geçen ay Ulusal Meclis Savunma Komitesinde kapalı kapılar ardında yapılan bir duruşmada Amerikan operasyonlarını “nispeten agresif” olarak nitelendirdiği söylendi.

Le Monde’a göre, ABD’li siber uzmanların hassas ağlarına girmesine izin vererek, Washington’un müttefiklerinin kendilerini olası casusluğa maruz bıraktığını da sözlerine ekledi. ABD ekiplerinin izinsiz giriş konusunda “oldukça ileri gittiği” konusunda uyardı . Fransız siber savunma komutanının “Koruyorlar, ancak varlıkları diplomasiye yaptıkları hizmetle belirleniyor” dediği aktarıldı.

ABD Siber Komutanlığına göre, ortak bir ülke, ekiplerinden ev sahibi ülkenin ağında “kesinlikle savunma” ileri avlama operasyonları (HFO’lar) konuşlandırmasını talep edebilir. Siber Komutanlık, internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre Ağustos 2022 itibarıyla aralarında Estonya, Litvanya, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Ukrayna’nın da bulunduğu 18 ülkede bu tür 35 operasyon gerçekleştirdi.

Siber Komutanlık Kasım ayında, Ukrayna’nın “kötü niyetli” faaliyetleri izlemesine yardımcı olmak için “şimdiye kadarki en büyük ileri arama ekibini” konuşlandırdığını söyledi . Bildiride, “İlerleme ekibi artık Ukrayna’da konuşlandırılmamış olsa da, Cybercom bağlılığını sürdürüyor ve ABD müşterek kuvvetlerinin Avrupa Cephesi ile uyumlu ve destekleyici olmasıyla birlikte Ukrayna’ya, diğer müttefiklere ve ortak ülkelere destek sağlamaya devam ediyor.”

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir