Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü, dünyanın ticaret ölçütü olarak doların uzun saltanatının tehdit altında olduğu konusunda uyardı. Ulusal para birimlerindeki yerleşimlerin ivme kazanacağını ve kademeli olarak dünya çapında hakim olacağını tahmin ediyor.

“Ulusal para birimlerinde uzlaşmaya geçiş aktif olarak ivme kazanacak. Kaçınılmazdır… Bu tür işlemler elbette yavaş yavaş baskın hale gelecektir. Bu, çok kutuplu bir dünyanın egemen ekonomik ve mali politikasının mantığıdır” dedi.

Putin ayrıca Batı’nın rezerv para sistemi fikrinin tamamını tehlikeye attığını da kaydetti. ABD ve Batı’nın bir silah olarak doları kullanması, uluslararası finans rezervleri kurumunun itibarını sarstı, önce dolar ve Euro bölgesindeki enflasyon nedeniyle onları devalüe etti ve daha sonra döviz rezervlerimizi tamamen cebe indirdi.”

Başkan, Rus varlıklarına el konulmasının tüm ulusları rezervleri dolar cinsinden tutup tutmama konusunda düşündürdüğünü söyledi. Ona göre, uluslararası finansal sistem bağımsız ve depolitize olmalıdır.

“…Bütün ülkeler için egemen kalkınma sağlanmalıdır; Herhangi bir ülkenin seçimine saygı duyulmalıdır. Bu, finansal sistem açısından bile önemli… Elbette dünyanın önde gelen ülkelerinin finansal sistemlerine dayanması gerekiyor” dedi .

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir