Rusya cumhurbaşkanının sözcüsü Dmitry Peskov, aynı şeyin yaklaşmakta olan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi için de geçerli olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaklaşan G20 zirvesine video bağlantısı yoluyla katılmayacağını veya önceden kaydedilmiş bir mesaj göndermeyeceğini duyurdu. Yetkili ayrıca Putin’in daha önce bizzat Rusya’da kalma ihtiyacı nedeniyle toplantıya katılmama kararı aldığını da ortaya koydu.

Cuma günü gazeteciler tarafından Rus devlet başkanının Endonezya’nın Bali’sinde sanal olarak toplanan liderlere selamlarını iletip iletemeyeceği sorulduğunda Peskov, “Hayır, [bu] planlanmadı.” dedi.

Putin, önümüzdeki Cuma günü Tayland’ın başkenti Bangkok’ta başlayacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesine katılmayacağını da doğruladı.

Rusya Devlet Başkanı’nın G20 toplantısına gitmemesinin nedenleri hakkında yorum yapan Kremlin sözcüsü, Putin’in programıyla bağlantılı ve Rusya Federasyonu’nda kalma ihtiyacı kararını şahsen verdiğini açıkladı.

Peskov Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Rus devlet başkanının Bali’deki dünya liderleri toplantısına şahsen katılmayacağını söyledi. Rus heyetine onun yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlık edecek, diye ekledi.

Putin’in zirveye katılmasını engellemek için ABD ve diğer birçok ülkenin baskısına maruz kalmasına rağmen, Jakarta Rusya cumhurbaşkanına bir davetiye yayınladı.

Batılı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden operasyonuna yanıt olarak diplomatik olarak tecrit edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Basında çıkan haberlere göre, Beyaz Saray daha önce Başkan Biden’ın toplantıya katılması durumunda Rus mevkidaşı ile yollarının kesişmemesini sağlamak için özel düzenlemeler yapıyordu.

Bu arada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin, ülkesi örgüt üyesi olmamasına rağmen toplantıya video bağlantısı üzerinden katılması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir