Moskova, Ukrayna’nın güvenlik garantilerini ihlal etmesi durumunda Rusya’nın anlaşmadan vazgeçebileceğini söyledi.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın insani koridoru askeri amaçlarla kullanmama konusundaki yazılı güvenlik garantilerini ihlal etmesi halinde Rusya’nın Türkiye ve BM’nin aracılık ettiği tahıl anlaşmasından çekilme hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Putin, Rusya’nın tahıl anlaşmasına katılımını bu nedenle askıya aldığını vurgulayarak, “Ukrayna’nın insani koridoru Karadeniz Filosuna saldırı girişiminde bulunmak için kullandığını herkes biliyor” dedi.

Putin, anlaşmaya aracılık eden Türkiye’nin Rusya Savunma Bakanlığı’na Ukrayna’nın koridoru askeri amaçlarla kullanmayacağına dair güvence verdiğini bildirmesinin ardından Rusya’ya anlaşmaya dönmesi talimatını verdiğini kaydetti.

Tahıl anlaşması ilk olarak Temmuz ayında müzakere edilmiş ve Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM arasında bir dizi anlaşmayla kurulmuştu. Plan, daha önce iki ülke arasındaki askeri çatışma nedeniyle bloke edilmiş olan Ukrayna deniz limanlarından Karadeniz üzerinden yapılan tarımsal ihracatın kilidini açmaya yardımcı olmak için tasarlandı.

Ancak geçen hafta, Rusya’nın açıklamasına göre, Ukrayna kuvvetlerinin tahıl koridorundan fırlatıldığı iddia edilen bir dizi insansız hava ve deniz aracını kullanarak liman kenti Sivastopol’a bir dizi saldırı gerçekleştirme girişiminde bulunmasının ardından Moskova anlaşmadan “süresiz olarak” çekildi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir