Kuzey Kore, müttefik tatbikatlara ‘benzeri görülmemiş’ bir tepki konusunda uyarmıştı.

Güney Kore ordusuna göre Kuzey Kore, iki müttefik ülke arasında yaklaşan askeri tatbikatlara “güçlü” bir yanıt vereceği konusunda Washington ve Seul’ü uyardıktan bir gün sonra, doğu kıyısından denize uzun menzilli bir balistik füze fırlattı.

Seul füzenin nereye düştüğünü hemen bildirmedi, ancak Japonya’nın savunma bakan yardımcısı Toshiro Ino, füzenin Japonya’nın özel ekonomik bölgesi içinde, Hokkaido kıyılarındaki Oshimo Adası’nın yaklaşık 125 mil batısındaki sulara düştüğünün tahmin edildiğini söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida’ya göre Tokyo, “uluslararası düzene yönelik provokasyonu tırmandıran bir şiddet eylemi” olarak nitelendirdiği olayın ardından Seul ve Washington ile yakın diyalog sürdürüyor.

Güney Kore ordusundan alınan rakamlar, uzun menzilli silahın Cumartesi günü yerel saatle 17:22 sularında Pyongyang Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu Sunan’daki bir bölgeden ateşlendiğini söyledi.

Kuzey Kore’nin 1 Ocak’tan bu yana ilk kez yaptığı fırlatma, Pyongyang’ın Güney Kore ve ABD’yi kapsayan yaklaşan askeri tatbikat duyurusunu sert bir şekilde azarlamasından bir gün sonra gerçekleşti.

DPRK, önümüzdeki haftalarda planlanan ortak tatbikatlara “benzeri görülmemiş derecede ısrarcı, güçlü” bir yanıt sözü verdi. Pyongyang daha önce bu tür tatbikatlardan tam ölçekli bir işgal için “giysili prova” olarak bahsetmişti.

Önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek olan askeri tatbikatlar, Kuzey Kore nükleer tehditlerine bilgisayar simülasyonlu müdahalelerin yanı sıra canlı atış eğitimi ve genişletilmiş saha tatbikatlarını içerecek.

Pyongyang’ın balistik füze ve nükleer programları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca yasaklandı, ancak Kuzey Kore liderliği, Washington’un “ düşmanca politikalarına” karşı çıkmak için silah geliştirmenin gerekli bir caydırıcı olduğunu ileri sürdü.

Kuzey Kore ordusu geçen yıl rekor sayıda kıtalararası balistik füze (ICBM) denedi ve bunların ABD içinde herhangi bir yeri vurabileceğini iddia etti. Ülke ayrıca geçen yıl, belirli koşullar altında önleyici nükleer saldırıların başlatılmasına izin veren bir yasa çıkardı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir