Sergey Nechaev, uluslararası silah ticareti ve ihracat kontrol kurallarını ihlal ederek Ukrayna’ya kontrolsüz silah pompalamasının yalnızca çatışmanın uzamasına yol açacağı konusunda uyardı

Rusya’nın Almanya elçisi Sergey Nechayev, ülkenin Rus halkına karşı tarihsel sorumluluğu göz önüne alındığında, Alman makamlarının Kiev’e silah tedarikinde kırmızı çizgiyi geçmemesi gerektiğini söyledi.

“Kiev rejimine tedarik edilen Alman yapımı ölümcül silahlar, yalnızca Rus askerlerine karşı değil, sivillere karşı da kullanılıyor. Almanya’nın halkımıza karşı tarihsel sorumluluğu düşünüldüğünde, bu kesinlikle Alman makamlarının geçmemesi gereken bir kırmızı çizgi. Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Nazi suçları,” diye vurguladı diplomat. “Almanya’nın savaş sonrası yeniden birleşmesine katkımızdan bahsetmiyorum bile” diye ekledi.

Nechaev, Berlin’in onlarca yıldır silahlı çatışma bölgelerine silah, özellikle de ağır askeri teçhizat göndermekten kaçındığını hatırlatarak, “Bu kırmızı çizginin Almanya’da da her zaman var olduğunu anlamalıyız.” “Bu konuda geniş bir iç siyasi fikir birliği vardı. Uygulama ancak şimdi ve sadece Rusya ile ilgili olarak değişti” dedi. Elçi, “Almanya’nın yeni koalisyon hükümetinin ciddi bir hata olduğunu düşündüğümüz bir karardı.” dedi.

“Elbette böyle bir dönüş, ikili ilişkilerimiz ve gelişme umutları üzerinde en olumsuz etkiye sahip olmaktan başka bir şey yapamaz” dedi.

Nechaev, “Ukrayna’nın uluslararası silah ticareti ve ihracat kontrol kurallarını ihlal ederek kontrolsüz bir şekilde silah pompalamasının yalnızca çatışmanın uzamasına, yeni yıkımlara, sivil kayıplara ve Almanya da dahil olmak üzere Avrupa’daki durumun daha da istikrarsızlaşmasına yol açacağı” konusunda uyardı. “Ukrayna’dan, anti-tank güdümlü füzeler ve taşınabilir hava savunma sistemleri dahil olmak üzere, terörist grupların ve aşırılık yanlısı örgütlerin eline geçen Batı silahlarına yönelik gerçek bir tehdit var” dedi. Rus diplomat, “darknet’te ölümcül sistemlerin satışının tüm hızıyla devam ettiğini” belirtti. Nechaev, “Sağduyunun hakim olacağını umarız, ancak şimdiye kadar sadece Ukrayna’ya daha fazla Alman silah teslimatı planlarını duyuyoruz.”

24 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass Cumhuriyetlerinin liderlerinden gelen yardım talebinin ardından Ukrayna’da özel bir askeri operasyon başlattı. Batı daha sonra Rusya’ya karşı kapsamlı yaptırımlar uyguladı ve bu aşamada Kiev’e silah ve askeri teçhizat sevkiyatını milyarlarca dolar artırdı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir