20.000 tonluk kargo önümüzdeki hafta Afrika’ya sevk edilecek

BM Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna ile ilgili yaptırımlar nedeniyle bir AB limanında bloke edilen Rus gübrelerinin önümüzdeki hafta sevk edileceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük ülkesi, malzemelerin önemli bir üreticisidir ve tedarik konusundaki belirsizlik, özellikle daha fakir ülkelerde gıda güvensizliği konusundaki korkuları artırmıştır.

20.000 tonluk kargo, Hollanda limanı Rotterdam’da tutuldu ve BM Dünya Gıda Programı kapsamında Malavi’ye gönderildi.

Üst düzey BM yetkilileri ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin liderliğindeki bir Rus heyeti arasında Cuma günü yapılan toplantının ardından bir BM açıklaması bunu doğruladı “.. yakın zamanda verilen Genel Ruhsatlar ve gelişmekte olan ülkelerin varış noktalarına gübre sevkiyatları ve özel sektörle devam eden ilişkisi hakkında bilgi verildi. Bağışlanan gübrelerin ilk sevkiyatının önümüzdeki hafta Malavi’ye hareket etmesi bekleniyor. ”

Toplantı, Rusya’nın tarımsal ihracatı için sorun teşkil eden Batı yaptırımlarını kaldırmaya yönelik BM çabalarından devam eden memnuniyetsizliğine odaklandı. Örgüt, birkaç Karadeniz limanından gıda ve gübre ihracatının önündeki engeli kaldıran BM aracılığı ile yapılan tahıl anlaşmasının bir parçası olarak Temmuz ayında Rusya’ya yardım sözü vermişti. Rusya, BM’nin Rus ihracatına ilişkin sözlerini yerine getirmemesi halinde 19 Kasım’da sona erecek olan anlaşmaya katılımını uzatmamayı seçebileceğini söyledi.

Cuma günü, Hollanda hükümeti Rus gübre kargosunun BM’nin talebi üzerine limanı terk etmesine izin verildiğini doğruladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gübrenin serbest bırakılması kararı, BM’nin kararlaştırılan yere, Malavi’ye teslim edilmesini sağlayacağı ve Rus şirketi ile yaptırım uygulanan kişinin işlemden hiçbir şey kazanmayacağı anlayışı üzerine alındı” dedi.

Gönderinin sahibi olan Rus şirketinin adını açıklamadı. Rus gübre üreticisi Uralchem-Uralkali’nin AB depolarında sıkışmış 240.000 ton gübresini insani amaçlarla ilk sevkiyatı Malavi’ye yapılacak şekilde bağışlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Bundan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı yaptırımları nedeniyle toplam 300.000 ton Rus gübresinin AB limanlarında sıkışıp kaldığını belirtti. Eylül ayında Rusya’nın bu gübreleri gelişmekte olan ülkelere ücretsiz olarak vermeye hazır olduğunu söyledi.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir