Yangın, Bryansk Bölgesi’nde 1.800 metrekarelik bir alana yayıldı...

Ukrayna sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Bryansk’ın güneybatısındaki bir Rus petrol deposunda çarşamba sabahı büyük bir yangın çıktı. Basında çıkan haberlere göre, olaya bir insansız hava aracı karışmış olabilir.

Surazh ilçesindeki yangın, bölge valisi Aleksandr Bogomaz tarafından yerel saatle sabah 6.00’da resmi Telegram kanalından bildirildi. Yangının 1800 metrekarelik bir alana yayıldığı belirtildi. Rusya Acil Servisleri olay yerine 80’den fazla itfaiyeci ve bir itfaiye treni de dahil olmak üzere ekipman gönderdi.

Sabah 9:30’da yangın lokalize olmuş ve bir saat sonra tamamen söndürülmüştür. Can kaybı bildirilmedi.

Rusya acil servislerinden isimsiz bir kaynak, İzvestiya haber kaynağına, yangının bir insansız hava aracından atılan kimliği belirsiz bir patlayıcı mühimmattan çıkmış olabileceğini söyledi. Kaynak, yangın çıkmadan önce yüksek bir patlama sesi duyulduğunu iddia etti.

Olay sırasında 5 bin tonluk petrol depolama tesisinin tamamen dolu olduğu ve yangının daha sonra yakınlardaki benzer kapasitedeki iki rezervuara daha sıçradığı bildirildi.

Olayın resmi nedeni henüz açıklanmadı, ancak valiye göre bölgeye federal müfettişler gönderildi. Ayrıca, Kiev güçlerinin bombardımanının Ukrayna sınırına sadece 10 kilometre uzaklıktaki Suzemsky bölgesinde elektrik kesintilerine neden olduğunu bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya komşu olan Bryansk ve Belgorod Bölgeleri gibi toprakları, Moskova’nın Şubat ayı sonunda komşusuna askeri saldırı başlatmasından bu yana defalarca saldırıya uğradı.

Bu ayın başlarında Ukraynalı bir drone, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Oryol Bölgesi’ndeki başka bir petrol terminaline saldırdı.

Ukrayna’ya komşu Rus bölgeleri geçen ay yüksek alarm durumuna geçirildi. Hareket, yerel yetkililere güvenliği sağlamak ve herhangi bir acil duruma hızla tepki vermek için ek yetki veriyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir