Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’in dünya gündemine oturan konuşmasında Rusya’da kısmi askeri seferberlik ilan edildiğini duyurdu.

Kısmi seferberliğe, orduda aktif olarak görev yapanların yanı sıra, daha önce askeri kuvvetlerde görev yapmış olan, belirli askeri deneyime sahip ve bağlantılı geçmişi olan herkes dahil olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Batı bizi yok etmeye çalışıyor. Batı, Rusya – Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında S.S.C.B.’ yi böldüler, şimdi sıra Rusya’ ya geldi. Amacımız Donbas’ı özgürleştirmek.” dedi.

Putin’in konuşmasında, “Batı bize nükleer şantaj yapıyor. Toprak bütünlüğümüzü savunmak için her türlü silahı kullanırız.”

“Batı’ya karşı kullanabilecek çok fazla silahımız var. Bunları kullanırız, bu bir blöf değil.”

Sergey Şoygu
Rusya Savunma Bakanı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta 5.937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300.000 yedek askerin çağrılacağını söyledi.

Rusya’da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan geçti.

Duma’da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl, seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir