Parlamentonun alt kanadı başkanı, tedbirin çocukları suçlardan korumayı amaçladığını söyledi…

Meclis Başkanı Vyacheslav Volodin, Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Devlet Dumasının yakında yabancıların Rus kadınlarına taşıyıcı anne olmaları için ödeme yapmasını yasaklayacağını söyledi. Yetkili, konuyla ilgili bir yasa tasarısının Aralık ayı başlarında geçirileceğini de sözlerine ekledi.

Volodin Pazar günü Telegram kanalında “Çocukların satışı kabul edilemez” diye yazdı. “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, taşıyıcı annelerden doğan 45.000 yürümeye başlayan çocuk denizaşırı ülkelere taşındı. Tahmini cirosu 2 milyar Euro’dan [2.04 milyar $] fazla olan büyük bir yasa dışı ticari girişimdir.”

Volodin, “bu tür bebeklerin çoğu zaman çok tehlikeli durumlara düştüğünü: yasadışı organ ticareti de dahil olmak üzere suçların kurbanı oluyorlar ve eşcinsel çiftler tarafından evlat ediniliyorlar” dedi.

Yasa koyucular taşıyıcı anneliğe kısıtlamalar getirilmesi için baskı yapıyor, bazıları Rusya’da uygulamanın tamamen yasaklanması çağrısında bulunuyor. Taşıyıcı annelerin yabancı uyruklular tarafından kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı ilk olarak geçen yıl çıkarılmıştı.

Moskova, 2012’de Rus çocuklarının ABD vatandaşları tarafından evlat edinilmesini, evlat edinenlerin çok sayıda kötü muamele ve ölüm vakalarının yanı sıra Washington’un Rus vatandaşlarına yönelik yaptırımlarını gerekçe göstererek yasakladı.

Eşcinsel çiftler Rusya’da yasal olarak evlenemez veya çocuk evlat edinemez.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir