Yerel yetkililer, Orta Rusya’daki olayda üç kişinin öldüğünü ve en az birinin yaralandığını söyledi.

Yerel yetkililer, Rusya’nın Çuvaş Cumhuriyeti’nde Moskova’nın birkaç yüz kilometre doğusundaki bir boru hattında meydana gelen patlamanın büyük bir yangına neden olduğunu söyledi. Avrupa’ya enerji taşımak için kullanılan güzergâhta meydana gelen olayda en az üç kişi hayatını kaybederken bir kişi de yaralandı. Avrupa’da gaz fiyatları fırladı.

Yerel yönetimin basın servisi, patlamanın Urengoy-Pomary-Uzhgorod boru hattı boyunca meydana geldiğini söyledi. İşletmeci şirketin yangın çıkmadan önce boru hattında bakım çalışması yaptığını da sözlerine ekledi.

Yerel acil durum servisleri , üç ölü ve bir yaralıdan “hepsinin gaz boru hattında çalıştığını” doğruladı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı bölge müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada, yangının Yambahtino köyü yakınlarındaki bir yer altı boru hattındaki gaz sızıntısından kaynaklandığını açıklamıştı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildiğini de sözlerine ekledi.

Çuvaş Cumhuriyeti Devlet Başkanı Oleg Nikolaev, boru hattının Avrupa’ya enerji sağlamak için kullanıldığını ve şimdi iki taraftan kapatıldığını kaydetti.

Sosyal medyada yayınlanan videolar, yakındaki binaların üzerinde yükselen büyük bir yangın sütununu gösterdi. Mash Telegram kanalı, yerel halkın olay yerine yakın sıcaklıkların o kadar yüksek olduğunu ve evlerine yaklaşamayacaklarını söylediğini bildirdi.

ICE borsasından alınan verilere göre olay, Avrupa’da gaz fiyatlarının bin metreküp başına 1.250 doları aşarak fırlamasına neden oldu. Boru hattı, doğal gazın Batı Sibirya’dan Ukrayna üzerinden Avrupa’ya taşınması için bir rota görevi görüyor.

4.500 km’lik boru, iki ülke arasındaki sınırı, Moskova ve Kiev güçleri arasındaki çatışmaların ortasında, gazın Ukrayna üzerinden Avrupa’ya aktığı tek nokta olmaya devam eden Sudzha kasabasında Kursk Bölgesi’nde geçiyor.

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir